Wirus i polityka [FELIETON]

Felietony i opinie
Przemysław Termiński, przedsiębiorca

Nie zamierzam bynajmniej pisać o szalejącym na świecie koronawirusie, czy COVID-19 – jak WHO nazwało ten szczep, w sposób prześmiewczy lub trywialny. W tym przypadku trzeba być ostrożnym w osądach i stawianiu pochopnych tez. Nie można jednak uciec od wpływu tej współczesnej plagi na życie polityczne i gospodarcze. W wymiarze globalnym już pojawiają się pierwsze sygnały o załamaniu produkcji w samych Chinach. Tam ostre zakazy; zamknięcie zakładów produkcyjnych, firm usługowych już powoduje przestoje w wytwarzaniu dóbr. A nie muszę tłumaczyć, że Chiny to jeden wielki market, w którym kupują w zasadzie wszystkie państwa. Od zabawek, tekstyliów, części samochodowych, artykułów spożywczych po technologie „hi-tech”.

Już wkrótce te przerwy w dostawach odczujemy na własnej skórze. Aż strach pomyśleć, jak skurczy się produkcja globalna, gdy podobne restrykcje wprowadzą inne państwa lub wspólnoty, np. USA czy Unia Europejska. A to wcale nie jest jakiś nierealny scenariusz. Bo oto kolejne ognisko wirusa odkryto tuż pod naszym nosem, czyli we Włoszech. Spece twierdzą, że to, czy to paskudztwo przedrze się do Polski, jest kwestią czasu. Krótkiego niestety.

REKLAMA

Brak szybkich działań osłonowych ze strony rządu polskiego czy regionalnych centrów kryzysowych może także mieć wpływ na zachowanie wyborców w majowych wyborach prezydenckich. Już teraz internet obiega zdjęcie zarządzenia jednego ze szpitali, który określił stawkę za badanie wykrywające koronawirusa na 500 zł! Przyznają Państwo, że słabe to zagranie. Zwykłe uspokojenia ministra zdrowia nie wystarczą. Obywatele muszą czuć, że po pierwsze mamy procedury na wypadek epidemii, mamy skuteczne i profesjonalne służby, a na końcu wszystkie one reagują należycie szybko.

W przeciwnym wypadku sprawa Banasia czy psucie systemu sądów to będzie „mały pikuś”, z którym zmierzyć się będzie musiało kierownictwo partii rządzącej. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *