Wierzbowo walczy o nagrodę w ogólnopolskim finale

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Sołectwo Wierzbowo w gminie Lisewo ma powody do dumy – projekt rewitalizacji wsi został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie na najlepszą inicjatywę zrealizowaną przy wsparciu funduszu sołeckiego, zdobywając jedną z trzynastu nominacji do finału, który odbędzie się już za kilka dni. 

Na projekt pod pełną nazwą „Społeczna rewitalizacja Wierzbowa – czyli wspólna przestrzeń w naszych rękach” składa się praca ostatnich kilku lat. Działania realizowane od 2017 r. były o tyle wyjątkowe, że zaangażowały liczne grono samych mieszkańców. Cel był prosty: chodziło o stworzenie przyjaznej przestrzeni w centrum wsi, tak aby można było ją później wykorzystać przy okazji organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych czy edukacyjnych. I można śmiało powiedzieć, że założenia zostały osiągnięte: akcja „Heńkowe rondo”, utworzenie placu zabaw, remont świetlicy wiejskiej, zagospodarowanie terenu wokół świetlicy to tylko niektóre z przykładów działań, jakie zostały wcielone w życie. Wszystko to było możliwe dzięki środkom pochodzącym z funduszu sołeckiego, wspartego zewnętrznie m.in. z programu „Działaj Lokalnie”. 

REKLAMA

Rewitalizacja Wierzbowa okazała się na tyle dużym sukcesem, że zwyciężyła w województwie kujawsko-pomorskim w III edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” organizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów przy współpracy z samorządami. 

Do udziału w konkursie zgłaszane mogły być pomysły, które przede wszystkim będą użyteczne dla mieszkańców. Warunkiem było jednak finansowanie – 40 proc. kosztów inicjatywy musiało pochodzić ze środków funduszu sołeckiego w latach 2010-2019. Fundusz sołecki w gminie Lisewo funkcjonuje od 2016 r. Dzięki niemu mieszkańcy mogą sami decydować o wykorzystaniu pieniędzy na najpotrzebniejsze inicjatywy w swoim sołectwie, m.in. w zakresie aktywizacji społecznej oraz planów rozwoju wsi.

Wierzbowo wygrało etap wojewódzki konkursu i jako jedno z trzynastu sołectw w Polsce znalazło się w ogólnokrajowym finale. Ten odbędzie się już 13 marca, przy okazji ogólnopolskiej konferencji z okazji Dnia Sołtysa pn. „Wieś jest kobietą…”. Odbędzie się wtedy uroczyste ogłoszenie wyników, któremu towarzyszyć będzie wręczanie nagród. Trzy pierwsze miejsca z etapu ogólnopolskiego otrzymają nagrody finansowe, do których swój wkład włoży Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, realizując program wspierania organizacji pozarządowych „Towarzystwo Wzajemnej Informacji”.

Zwycięstwo w naszym województwie jest dla nas powodem do radości i dumy, zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy. Teraz trzymamy kciuki za finał! – zapewnia Anna Pawlak, sołtys wsi Wierzbowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *