Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich chód jest nieprawidłowy

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich chód jest nieprawidłowy. Jego zdiagnozowanie może przynieść wiele korzyści.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, czy poprawnie chodzicie? Raczej mało kto o tym myśli, a wbrew pozorom nie jest to tak prosta czynność, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że spora część ludzi niepoprawnie wykonuje czynność, która towarzyszy im codziennie od około 12. miesiąca życia, w którym to średnio stawiają pierwsze, samodzielne kroki. 

REKLAMA

Każdy człowiek ma swój własny, charakterystyczny wzorzec chodu. Nie oznacza to jednak, że każdy sposób chodzenia jest odpowiedni. Fizjoterapeuci i trenerzy specjalizujący się w pracy z ruchem potrafią podczas obserwacji człowieka w ruchu szybko stwierdzić, czy jego chód jest prawidłowy, czy patologiczny. Kiedy w głowie powinna zapalić się lampka, aby skierować się na takie badanie?

– W przypadku dolegliwości kolan czy kostek podczas chodu i biegu. Także nieprawidłowe ścieranie butów, a nawet wygląd stóp mogą świadczyć o pewnych zaburzeniach – mówi fizjoterapeutka JOPA Clinic Natalia Więckowska.

Chód nieprawidłowy, zwany też patologicznym, wiąże się z dysfunkcją nerwów, stawów, mięśni, a nawet mózgu czy rdzenia kręgowego. Wzorzec chodu może być zaburzany także przez odczuwanie bólu. W takich przypadkach ruch ten jest utrudniony, a zdarza się, że nawet uniemożliwiony.

Badanie chodu czy biegu jest czymś, z czego skorzystać mogą osoby w każdym wieku. Nie jest ono zależne także od tego, na jakim poziomie aktywności jest dana osoba. Analiza pozwala na uzupełnienie badań i testów funkcjonalnych po to, aby postawić bardziej trafną diagnozę. Przyczynia się ona także do dobrania właściwej metody leczenia, rehabilitacji czy środków treningowych.

Obserwacja pacjenta jednak nie wystarczy do dobrania właściwej metody leczenia czy rehabilitacji. Do tego potrzebna jest także ocena siły nacisku na poszczególne punkty stopy podczas wykonywania kroków. Bardzo pomocne w uzyskaniu dokładniejszych wyników jest odtworzenie codziennych warunków poruszania się przez człowieka, a więc po prostu takich, w których ludzie codziennie spacerują lub biegają. Możliwość dokonania takiej oceny dają wkładki PodoSmart, które używane są w Jopa Clinic. Wkładki te analizują dane podczas każdego kroku w zróżnicowanych warunkach, podczas swobodnego kroku.

Dzięki temu narzędziu można dokonać analizy nie tylko chodu, ale także biegu. Technologia w nim zastosowana pozwala na wychwycenie równomiernej pracy miednicy czy też koślawe ustawienie kolan oraz stóp. Specjalista po dokonaniu analizy badania i wykorzystaniu testów funkcjonalnych może zasugerować zmiany w technice biegu, które uczynią wysiłek efektywniejszym, a także zmniejszą ryzyko kontuzji.

– Cała wizyta trwa około 60 minut. Na jego podstawie można później dobrać indywidualne wkładki lub ćwiczenia – dodaje Mateusz Gręźlikowski, trener medyczny JOPA Clinic.

Z badania korzysta coraz więcej osób. Badanie, a także wprowadzone dzięki niemu dalsze działania, pomagają w zwiększeniu zakresu ruchu w stawach, wzmocnieniu nawet mocno osłabionych mięśni, a także poprawie elementów stabilizacji. 

Pani Natalia i pan Mateusz przyjmują pacjentów w Jopa Clinic, przy ul. Lubickiej 53. Na wizytę zapisać się można pod numerem telefonu 600 200 090.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *