Wiele znaków zapytania [WYWIAD]

Box1 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

O tym, jak aktualna sytuacja epidemiczna zmieniła funkcjonowanie samorządu powiatowego rozmawiamy ze starostą chełmińskim, Zdzisławem Gamańskim. Starosta zapewnia, że zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest dla niego najważniejsze.

Na początku tego roku rozmawialiśmy o kilku inwestycjach, m.in. drogowych, których realizacja spodziewana była w przeciągu najbliższych miesięcy. Czy pomimo aktualnej sytuacji, udało się któreś z nich rozpocząć?

REKLAMA

Oczywiście. Musimy realizować i zabezpieczyć inwestycje, do których jesteśmy zobowiązani, jako samorządy. Kontynuujemy zgodnie z harmonogramem takie inwestycje, jak budowa ścieżek rowerowych, hali sportowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym czy modernizację dróg powiatowych, m.in. w Papowie Biskupim, Stolnie czy Kijewie Królewskim. Rzecz jasna, aktualna sytuacja epidemiczna z pewnością odbije się na gospodarce i odczują to także samorządy, które tworzą niejako system naczyń połączonych. W sytuacji, gdy firmy będą wstrzymywać swoje realizacje, to spowoduje to chociażby zmniejszenie wpływów podatkowych do budżetu.

Czyli w związku z tym możemy spodziewać się, że epidemia koronawirusa znacząco wpłynie na plany inwestycyjne? Czy przewidywane jest wstrzymanie jakichś przedsięwzięć? 

W odniesieniu do planów inwestycyjnych jest jeszcze wiele niewiadomych. Niewykluczone, że będziemy musieli zweryfikować budżet. Nie wiemy jeszcze, jakie środki dostaniemy w ramach subwencji oświatowej, nie ma jeszcze żadnych decyzji w tej sprawie. To samo dotyczy środków, które miały być przeznaczone na rozbudowę dróg gminnych i powiatowych. Bardzo dużym zadaniem inwestycyjnym będzie m.in. przebudowa drogi powiatowej Krusin – Bartlewo – Bielczyny o wartości prawie 6 mln zł. Zakładaliśmy, że 50 proc. to będzie dofinansowanie z budżetu państwa, ale nie mamy jeszcze żadnej informacji. Nie wiemy też, jak ostatecznie będzie wyglądać finansowanie powiatowej służby zdrowia, ponieważ szpital nie ma jeszcze podpisanego kontraktu. Wstrzymana została też termomodernizacja budynku starostwa i budowa kotłowni przy Zespole Szkół w Grubnie.

Tyle znaków zapytania to pewnie sporo problemów dla samorządu i konieczność szykowania dodatkowych wydatków.

Oczywiście każdy samorząd rozumie, że jest to sytuacja wyjątkowa, ale musimy ograniczać wydatki, które pozwolą nam przetrwać ten trudny okres. Zdajemy sobie sprawę, że będziemy musieli przeznaczyć środki własne na ewentualną pomoc, np. zakresie zakupu sprzętu specjalistycznego czy ochronnego dla naszych jednostek. Będziemy korzystać z rezerw, albo zmieniać priorytety w budżecie. Zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze. Proszę w związku z tym mieszkańców o cierpliwość, ponieważ znajdujemy się w stanie wyjątkowym, wszyscy musimy wykazać się rozsądkiem. Musimy nauczyć się normalnie żyć i pracować w nowych uwarunkowaniach. 

Czy te nowe uwarunkowania związane są także z funkcjonowaniem starostwa i podległych mu jednostek?

Tak, przede ograniczyliśmy dostęp interesantów. Wszystkie nasze jednostki oczywiście działają w systemie zarządzania zdalnego. Telefoniczne prowadzone są m.in. porady rzecznika praw konsumentów, w zakresie pomocy psychologicznej czy rejestracja samochodów. Wejście do urzędu jest monitorowane, zaostrzyliśmy procedury dotyczące przebywania osób w budynku starostwa, ściśle przestrzegamy także zaleceń higienicznych. Chodzi o to, żeby zminimalizować bezpośrednie kontakty i w ten sposób zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem. Razem z dyrektorem szpitala zamierzamy zakupić zamgławiacz, specjalistyczne urządzenie dezynfekujące.

Na koniec powiedzmy sobie o tym, jak wygląda sytuacja osób na kwarantannie w powiecie. Czy samorząd jest przygotowany na ewentualny wzrost zakażeń lub ich podejrzeń?

W powiecie chełmińskim zorganizowaliśmy 40 miejsc kwarantanny zbiorowej. Zostały one przygotowane w internacie w Grubnie. Na kwarantannie zbiorowej przebywają tam w chwili obecnej 22 osoby. Łącznie na kwarantannie w powiecie przebywa 168 osób. Wszyscy, którzy są objęci kwarantanną domową są nadzorowani przez policję i służby sanitarne. Niestety, możliwości diagnozowania takich osób są ograniczone, ponieważ nie mamy testów. Samorząd zgłasza wojewodzie potrzebę inwestycji w tzw. testy szybkie. Póki co na razie takich testów nie mamy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *