Większa szkoła, większe możliwości. Trwa rozbudowa Szkoły Podstawowej w Przysieku

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
Fot. Łukasz Piecyk

Dwa lata temu zyskała nową salę gimnastyczną. Teraz przyszedł czas na zwiększenie jej powierzchni. Na terenie Szkoły Podstawowej w Przysieku trwają prace budowlane, mające na celu rozbudowę placówki. W obecnym budynku nie jest bowiem możliwe funkcjonowanie 8 klas w systemie jednozmianowym.

W przyszłym roku szkoła w Przysieku obchodzić będzie 120-lecie istnienia. Od kilku lat jest sukcesywnie modernizowana i powiększana. Kolejne zmiany wymusiła reforma edukacji, tworząc z 6-klasowej placówki miejsce, w którym naukę pobierają także uczniowie klas 7 i 8. W roku szkolnym 2018/19 było to niespełna 200 osób.

REKLAMA

– Powodem rozbudowy podstawówki jest stale rosnąca liczba dzieci zapisywanych do szkoły – zaznacza Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka.

Poza zbyt małą liczbą sal lekcyjnych, których brak skutkuje koniecznością wynajmowania pomieszczeń od Spółdzielni Mieszkaniowej w Starym Toruniu, szkoła potrzebuje dużej świetlicy. Ta powinna funkcjonować w pełnym wymiarze czasowym i umożliwić przyjęcie jak największej liczby uczniów. Problemem w budynku są także zbyt małe powierzchnie korytarzy, na których młodzież spędza czas w trakcie przerwy.

Co zmieni się po rozbudowie?

W ramach inwestycji powstanie dwukondygnacyjny budynek o powierzchni niemal tysiąca metrów kwadratowych. Szkoła zyska 5 nowych sal lekcyjnych, w tym w pełni wyposażone pracownie tematyczne oraz dużą świetlicę wraz z zapleczem kuchennym, umożliwiającym przygotowanie posiłków.

– Budynek będzie spełniać standardy dostępności dla osób niepełnosprawnych, dzięki podjazdom oraz windzie umożliwiającej poruszanie się pomiędzy kondygnacjami – dodaje Krzysztof Rak. – Wkrótce poprawią się również warunki pracy nauczycieli. Po rozbudowie zyskają m.in. nowy pokój nauczycielski. Całość dopełnią przestronne korytarze, szatnie oraz zaplecze sanitarne – wymienia zastępca wójta. – Finalnie rozbudowa połączy budynek sali gimnastycznej z obiektami dydaktycznymi w jeden kompleks.

Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Przysieku realizowana jest w całości z budżetu gminy. Samorząd jednak intensywnie pozyskuje i wykorzystuje środki z dotacji zewnętrznych. Do ich absorpcji niezbędny jest jednak wkład własny.

Na prace modernizacyjne gmina przeznaczyła w swoim budżecie kwotę 4,5 mln zł. Na koszt ten składają się: dokumentacja projektowa obiektu, roboty budowlane i zakup wyposażenia.

Na tę rozbudowę samorząd wnioskuje o dofinansowanie ze środków zewnętrznych, w tym m.in. z budżetu ministerstwa edukacji. Inwestycja prowadzona będzie w sposób maksymalnie wykorzystujący czas wolny od zajęć lekcyjnych, by nie dezorganizować pracy szkoły. Zakończenie działań planowane jest na sierpień 2020 r. Inwestycję realizuje firma Budmax Marka Paszyńskiego z Fabianek.

To nie pierwsze tak duże zadanie realizowane w szkołach w regionie. Gmina systematycznie i w sposób zrównoważony inwestuje w oświatę, mimo problemów z niewystarczającymi środkami spływającymi do samorządu z budżetu centralnego. Jednak tworzenie jak najlepszych warunków do nauki najmłodszym to priorytet dla samorządu gminy Zławieś Wielka.

– W 2017 r. zakończyliśmy budowę sali gimnastycznej, kładąc kres zajęciom wychowania fizycznego na korytarzu bądź w salach lekcyjnych – podsumowuje Krzysztof Rak. – Inwestycja, której koszt wynosił ponad 2,5 mln zł, objęta była dofinansowaniem ministerialnym w wysokości ponad 700 tys. zł. Mam wielką nadzieję, że kolejne podejmowane przez nas kroki i realizowane inwestycje pozwolą dzieciom i młodzieży szkolnej na lepszy start w życie. Zrobimy wszystko, by tak właśnie się stało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *