Wejdź do wieży ciśnień

Box2 Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Nadal funkcjonująca wieża ciśnień została otwarta do zwiedzania. Ten ponad 100-letni budynek w 2007 r. wpisany został na listę zabytków. Wewnątrz budowli na odwiedzających czeka ciekawa wystawa.

Historia powstania chełmżyńskiej wieży ciśnień sięga początków XX w. Już w czasach średniowiecza, w 1255 r., zaczęto budować drewniane wodociągi w mieście. Jednak to epidemia tyfusu w 1899 r. przyspieszyła utworzenie sieci kanalizacyjnej. W tym okresie rozpoczęła się również historia chełmżyńskich wodociągów. Jeszcze w 1900 r. wodę czerpano bezpośrednio z jeziora i ze specjalnie wybudowanych do tego celu pomostów. W 1901 r. rozpoczęto budowę oczyszczalni, która nazywana była filtracją. Filtracja ta wchodziła w skład sieci kanalizacyjnych, które w późniejszych latach były rozbudowywane. Pompy, które zostały zamontowane w studniach, sprowadzane były z Niemiec. Po 1930 r. postanowiono rozbudować dodatkowy kanał sanitarny. Chełmżyńska wieża ciśnień to neogotycka budowla. Zwieńczona jest czworobocznym dachem i mieści w sobie 350 metrów sześciennych wody. Wieża składa się z 7 pięter. Od 2007 r. budynek przy ul. Paderewskiego 20 wpisany jest do rejestru zabytków. Jest jednym z nielicznych tego typu nadal czynnych obiektów w Polsce.

REKLAMA

Wieża nadal funkcjonuje, jednak ze względu na wiek ograniczono jej eksploatację. Obecnie Zakład Kanalizacji i Wodociągów zaopatruje w wodę ponad 15 tys. mieszkańców Chełmży. 

Właśnie wieża została udostępniona do zwiedzania. Jej remont trwał od 2018 r., choć remont samego zbiornika trwał wcześniej kilka lat. Wieża ciśnień oficjalnie otwarta została dla zwiedzających w weekend 20-21 lipca.

Do budynku będzie można wejść w sobotę 7 września, następnie również w sobotę 21 września. Dla zwiedzających będzie czynna do końca miesiąca, następnie otwarta zostanie ponownie w sezonie letnim – mówi Alina Brzozowska z Punktu Informacji Turystycznej. 

Osoby odwiedzające budynek są pod wrażeniem jego wyglądu w środku. Na czas otwarcia przygotowana została ciesząca się dużym zainteresowaniem tymczasowa wystawa.

Wystawa dotyczy historii wieży ciśnień i jej funkcjonowania. Znajdziemy też historię wieży kolejowej w Chełmży. Na kolejnej kondygnacji możemy poznać historię wodociągów, dostępne są też schematy uzdatniania wody i fotografie przedstawiające wieże ciśnień z całego świata – wylicza Alina Brzozowska.

Wstęp jest bezpłatny, a każdy odwiedzający może wpisać się do pamiątkowej księgi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *