Wędrówki rodzinne do Czernikowa

Box2 Czernikowo Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Tym razem celem wycieczki jest wieś Czernikowo.

Jutro o godz. 7.50 turyści spotkają się na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 8.00 wyjadą do miejscowości Wola (kierunek Lipno). Trasa wędrówki będzie wiodła z Woli przez Makowiska Wielkie, jez. Zacisze, Wylewy, Jaźwiny, Witowąż do Czernikowa. Długość trasy wyniesie około 18 km, a wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech.

REKLAMA

Pierwsza wzmianka historyczna o wsi Czernikowo pochodzi z 1309 roku, bowiem wtedy właściciel wsi biskup płocki Jan „Wysoki” ustalił wysokość dziesięciny płaconej na rzecz parafii czernikowskiej ze wsi Łążyn oraz Obrowo. Wcześniejsze dzieje wsi są okryte tajemnicą i wymagają głębszych badań historiograficznych. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Bartłomieja, zbudowany około 1370 roku, w stylu gotyckim. Powstał z fundacji biskupów płockich, przebudowany w XVII wieku, utracił pierwotne cechy architektoniczne. Wewnątrz kościoła tablice nagrobne: Nosarzewskich, Szatkowskiego, Zalewskiego i Nałęcza; obok kościoła plebania zbudowana w stylu dworkowym w połowie XIX wieku. Na szczególne zainteresowanie zasługują dwa cmentarze rzymsko-katolickie: stary i nowy.

Z kolei w niedzielę, w ramach cyklu “Nadwiślańskim Szlakiem św. Jakuba” oraz obchodzonego właśnie Roku Jakubowego organizowana jest wycieczka do Cierpic. Spotkanie uczestników jest przewidziane o godz. 7.15 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o 7.25 nastąpi wyjazd autobusem NKA do Gniewkowa. Trasa przejścia będzie prowadziła z Gniewkowa, przez lasy Nadleśnictwa Cierpiszewo, Jarki, Kąkol do Cierpic. Do pokonania będzie około 20 km.Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK – Andrzej Cyrwus.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *