Wcześnie wykryć tętniaka. Rusza program profilaktyki zdrowotnej dla seniorów

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Łącznie 800 seniorów zostanie przebadanych w ramach programu profilaktycznego, mającego na celu wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku w organizowanej przez wojewódzki samorząd akcji uczestniczą cztery placówki medyczne z regionu.

– Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie dla życia, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

REKLAMA

Program badań przesiewowych skierowany jest do mieszkańców województwa w wieku od 65 do 74 lat, którzy palą papierosy. W jego ramach prowadzone będą całkowicie bezpieczne badania USG – bezinwazyjne i bez ryzyka powikłań. W przypadku wykrycia odcinka poszerzonej aorty, pacjenci kierowani będą na dalsze badania kontrolne, bądź do specjalisty chirurgii naczyniowej. 

Realizacją programu zajmują się cztery placówki medyczne z terenu województwa – w Chełmży, Żninie, Włocławku i Koronowie. Wybrane zostały w drodze konkursu. Pacjenci mogą wybrać dowolną placówkę z listy. Listę realizatorów, wraz z danymi kontaktowymi znaleźć można tutaj.

Poszczególne placówki zajmują się organizowaniem badań indywidualnie. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel 38 tys. zł. Łącznie przebadanych zostanie 800 osób. 

To nie jedyne realizowane w tym roku marszałkowskie programy profilaktyki zdrowotnej. W tym roku kontynuowane mają być również badania w kierunku wykrywania zakażeń Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) typu B i C, program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, a także program profilaktyki upadków oraz szczepienia przeciw pneumokokom.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *