Warzywno-owocowe paczki przepisem na sukces

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Każdy, kto w podstawówce miał geografię, uczył się o polskim rolnictwie, że jest rozdrobnione, niedoinwestowane. Jedynym słusznym modelem produkcji miały być dla nas wielkoobszarowe intensywne gospodarstwa w modelu zachodnim. Tymczasem te cywilizacyjne tyły okazują się naszą szansą na skrócenie dystansu między producentem i odbiorcą oraz zdrową żywność. Szansę, którą wykorzystuje właśnie Rolnictwo Wspierane przez Społeczność.

– Rolnictwo Wspierane Społecznie (RWS) to bezpośrednie partnerstwo oparte na relacjach międzyludzkich z jednym lub kilkoma producentami, przy czym ryzyko, odpowiedzialność i korzyści z rolnictwa są dzielone poprzez długoterminowe, wiążące porozumienie – czytamy w Europejskiej Deklaracji RWS. – Działa w skali lokalnej i produkuje w sposób agroekologiczny, który szanuje środowisko, warunki pracy, dobrostan zwierząt, lokalne uwarunkowania i sezonowość. Zapewnia smaczną i zdrową żywność dla wszystkich, która jest uważana za dobro wspólne.

REKLAMA

Jak to wygląda w praktyce? Przed rozpoczęciem sezonu rolnik podpisuje umowy z odbiorcami, a w jego trakcie dostarcza raz w tygodniu do miasta paczki z tym, co wyprodukuje. Odbiorcy również współdecydują o uprawach, np. czy w przypadku wystąpienia mączlika, zastosować oprysk. Do Torunia, Bydgoszczy i Warszawy warzywa dostarcza RWS z Dobrzynia nad Wisłą. Zresztą nie tylko do odbiorców indywidualnych – również do toruńskiej restauracji Hotelu 1231. 

Moda na warzywne paczki w Toruniu jest już znana. Od czterech sezonów dowozi je warzywniak u Sadowskich, a od niedawna na tzw. Jar “Warzywny kurier – Od Rutka Z Ogródka”.

– Pomysł na warzywniak z dowozem zrodził się z tego, że mamy możliwości, którymi nie każdy dysponuje – mówi Bartosz Sadowski. – Wiele lat mieszkaliśmy z żoną w mieście i byliśmy w tej luksusowej sytuacji, że mieliśmy dostęp do dobrych warzyw i owoców, a nasze mamy zasypywały nas przetworami. Okazało się, że większość mieszkańców miast nie ma możliwości dostępu do nieprzetworzonego jedzenia takiej jakości i w tym znaleźliśmy swoją lukę – żeby je dostarczać, ale też pouprawiać trochę ciekawych warzyw i owoców. Od ponad dwóch lat jesteśmy też w sieci “Dziedzictwa Kulinarnego Kujaw i Pomorza” i skupiamy ofertę innych członków sieci. 

Ciekawych warzyw – to mało powiedziane. U Sadowskich pojawiają się takie “kwiatki”, jak… kwiaty cukinii, topinambur. Warzywniak u Sadowskich nie jest RWSem, ale zdecydowanie – społecznością i drogą, która skraca dystans między producentem żywności, a odbiorcą.  Facebookowy profil sklepu pełen jest komentarzy i zdjęć z gospodarstwa w Bierzgłowie, gdzie rodzice pana Bartosza uprawiają ziemniaki, ale również dynie, cukinie i… choinki! Choinki z dowozem, które można obejrzeć w miejscu, gdzie rosły zanim trafiły do miasta – tego jeszcze w Toruniu nie było.

– To jest świetne, mamy mnóstwo ludzi, którzy nam kibicują – mówi o społeczności odbiorców Sadowski. – Mamy stałych klientów, którzy są już emerytami i nie mają siły dźwigać, mamy sporo młodych mam, które nie mają możliwości żeby z dzieckiem zrobić zakupy, a zależy im na produktach dobrej jakości. Jest też grupa odbiorców kontuzjowanych w najróżniejszy sposób, którzy czasowo lub na stałe są unieruchomieni. Świadomość tego, że powinniśmy jeść nieprzetworzoną żywność i szkodliwości oprysków, a w szczególności nędznej jakości mięsa – rośnie i z tego trzeba się cieszyć. 

Łańcuch odbiorca-producent Sadowscy skracają sprzedając produkty od sąsiadów z Bierzgłowa, ale również poprzez obficie zaopatrzoną półkę przetworów lokalnych wytwórców z kujawsko-pomorskiego. Dość powiedzieć, że w tym sklepie na jednym regale stoi cały region – od keczupu bydgoskiego po powidła strzeleckie. 

Anna Zglińska
Historyczka, technik informatyk, okazjonalnie archiwistka. Zaczynała od pisania po ławkach w szkole, prowadzenia bloga, potem w "Nowościach", dziś w "Poza Toruń" i "Tylko Toruń". Ukradkiem zbiera materiały do książki... kucharskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *