Warsztaty plecenia metodą spiralną. GOK w Kijewie Królewskim zaprasza!

Box2 Powiat chełmiński
fot. Gminny Ośrodek Kultury w Kijewie Królewskim

Unikalne kosze, dzbany, donice, miski i inne plecionki mogą ozdobić nasz świąteczny stół lub nawet służyć nam przez lata, jeśli tylko nauczymy się je własnoręcznie robić. Gminny Ośrodek Kultury w Kijewie Królewskim zaprasza na warsztaty plecenia metodą spiralną, prowadzone przez mistrza tej tradycyjnej techniki Czesława Hinca.

Jak wykonywać kaszubskie plecionki metodą spiralną, dowiedzą się uczestnicy rocznego cyklu szkoleniowego w ramach projektu „Mistrz Tradycji”. Plecionkarstwo jest obecnie najpopularniejszą oprócz haftowania formą sztuki ludowej. Mistrzostwo w tym rzemiośle zdobył Czesław Hinc z Kościerzyny, który uczył się sztuki plecenia od swojego ojca Bolesława. Wyroby Czesława Hinca wzbogaciły katalogi wielu placówek muzealnych, m.in. w Gdańsku.

REKLAMA

– Niewielu pozostało autentycznych twórców ludowych, którzy swoją wiedzę przekazują z pokolenia na pokolenie – mówi Katarzyna Kańska z Gminnego Ośrodka Kultury w Kijewie Królewskim. – Czesław Hinc jest jednym z mistrzów tradycyjnego rzemiosła, który swoim doświadczeniem postanowił podzielić się z innymi. Roczny cykl warsztatów pozwoli opanować wyjątkową sztukę plecenia techniką spiralną z wykorzystaniem różnorodnych materiałów: np. słomy, wikliny, korzeni drzew, m.in. sosny.

Organizatorzy zapewniają, że w zajęciach może uczestniczyć każdy, niezależnie od swoich umiejętności manualnych. Pierwsze zajęcia poświęcone będą zasadom BHP i wprowadzeniu w tematykę plecenia tradycyjną metodą spiralną. Spotkania z Czesławem Hincem odbędą się w terminach: 11-12 maja, 22-23 czerwca, 13-14 lipca, 10-11 sierpnia, 28 września, 19 października, 17 listopada, 15 grudnia.

– Na warsztaty zapraszamy także osoby, które nigdy nie miały do czynienia z tradycyjnym rękodziełem, a chciałyby spróbować – mówi Katarzyna Kańska z Gminnego Ośrodka Kultury w Kijewie Królewskim. – Młodsze pokolenia często nie znają już dawnych metod wykonywania ozdób czy naczyń. Szkoda, bo takie techniki uruchamiają niezwykły potencjał kreatywnego myślenia. Poza tym są szansą na zdobycie unikatowego przedmiotu, który pozytywnie wyróżni się na tle gotowych produktów ze zwykłego sklepu, które może mieć przecież każdy.

Głównym organizatorem warsztatów z cyklu „Mistrz Tradycji – kaszubskie plecionki metodą spiralną”, jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce – organizacja pozarządowa, której celem jest realizacja projektów i wydarzeń kulturalnych w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców w województwie kujawsko-pomorskim. Warsztaty odbędą się dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To niejedyne warsztaty rękodzielnicze organizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Kijewie Królewskim. Z okazji zbliżającej się Wielkanocy na początku kwietnia odbyły się warsztaty plecenia wiosennych wianków, z których wiele zagości na świątecznym stole. Poza tym zorganizowano gminną odsłonę konkursu dla dzieci i młodzieży „Najładniejsze jajko, stroik, kartka”. Najlepsze prace pokazano na specjalnej wystawie. Kartka wielkanocna przygotowana przez Alicję Górecką zdobyła II miejsce w XXI Regionalnym Konkursie „Najpiękniejsza pisanka i kartka wielkanocna”. W niedzielę 14 kwietnia odbyła się okolicznościowa wystawa i odbiór nagród w Kinoteatrze „Rondo” w Chełmnie.

W Gminnym Ośrodku Kultury zawsze coś się dzieje. Właśnie ogłoszono nabór do I Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Nuty – atrybuty” współorganizowanego przez GOK razem z SP w Kijewie Królewskim (17 maja). Szczegóły na Facebooku: Gminny Ośrodek Kultury w Kijewie Królewskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *