Walentynki Chełmińskie zbliżają się wielkimi krokami

Box1 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Datę 14 lutego znają wszyscy. Dla jednych to niepolskie, przesłodzone święto, a dla innych okazja do manifestacji swoich uczuć. Zarówno przeciwnicy, jak i entuzjaści walentynek znajdą coś dla siebie w trakcie chełmińskiego świętowania. Program jest napięty, a muzycznym motywem przewodnim w tym roku będzie… alternatywa.

Nie bez powodu Chełmno nazywane jest polską stolicą zakochanych. W tutejszym kościele farnym przechowywane są relikwie św. Walentego. Co roku w mieście organizowane są walentynkowe obchody, które zaliczane są do największych tego typu imprez w kraju. Czego turyści mogą spodziewać się w tym roku podczas Chełmińskich Walentynek?

REKLAMA

Zmienił się repertuar, w tym roku to polska alternatywa. W organizację wydarzenia zaangażowały się liczne organizacje pozarządowe – zdradzała nam jakiś czas temu Klaudia Peplińska, specjalistka ds. komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Chełmna.

W piątek 14 lutego na Rynku wystąpią Julia Marcell, Sorry Boys i Fisz Emade Tworzywo. Od godz. 17.00 do 22.00 doskonale będą bawić się zatem fani indie popu, alternatywnego rocka i hip-hopu. W tym roku w Chełmnie nie zabraknie także tradycyjnego już Jarmarku św. Walentego, który wprowadza szczególną, miłosną atmosferę. Piątkowe świętowanie tradycyjnie rozpocznie się mszą odpustową przed ołtarzem św. Walentego w kościele farnym. W Grubnie odbędzie się konkurs dla szkół gastronomicznych „Alchemia i Amory w Kuchni”, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Randka w ciemno z książką”. Na Rynku zostanie przeprowadzona zbiórka krwi dla bydgoskiego Centrum Onkologii. Z kolei w Muzeum Ziemi Chełmińskiej będzie można zwiedzić ekspozycję „Tradycje i historie miłosne” oraz o godz. 16.00 wziąć udział w warsztatach z „Sekretarzem miłosnym”. Od godz. 8.00 do 16.30 zaplanowane jest także bicie rekordu Polski na największy tort o smaku malinowym w kształcie serca, który zrealizuje Piekarnia – Ciastkarnia Bogdan Jarząb. Tortu będzie można skosztować po oficjalnym mierzeniu i ważeniu do godzin wieczornych.

W sobotę 15 lutego nad Jeziorem Starogrodzkim o godz. 12.00 odbędzie się walentynkowe morsowanie. W kościele św. Ducha Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce o godz. 16.00 i 18.00 zaprezentuje widowisko obrzędowe „Kto dawniej na wsi o miłość pytał?”. Wejściówki można rezerwować w Kinoteatrze „Rondo”. W Kinoteatrze „Rondo” o godz. 17.00 rozpocznie się także Koncert Laureatów XIII Festiwalu Piosenki Miłosnej. W tym roku odbędzie się w zmienionej formule, zakładającej udział uczestników w warsztatach wokalnych z Grażyną Łobaszewską. Artystka wystąpi także na scenie z zespołem Ajagore. Wejściówki na spektakl i Koncert Laureatów można rezerwować w Kinoteatrze „Rondo”.

Ostatniego dnia obchodów, w niedzielę 16 lutego, w kościele farnym zaplanowana jest msza w intencji małżonków z odnowieniem ślubowania z oprawą muzyczną Chóru „Chorus Culmensis”. Wieczorem o godz. 19.00 w kościele śś. Apostołów Piotra i Pawła wystąpi Lech Janerka. Jak co roku, mieszkańcy i turyści mogą także liczyć na wstęp wolny do otwartych zabytków miasta, których gospodarzami przez dwa dni świętowania będą chełmińskie organizacje pozarządowe.

Przez cały weekend czeka nas również kulinarna uczta w ramach Festiwalu Dobrego Jedzenia i Piwa, strefa ta umiejscowiona będzie za Ratuszem. To część programu, gdzie będzie można odpocząć i jednocześnie odwiedzić kuchnie świata, nie ruszając się z miejsca – podsumowuje Kamila Cieślewicz z Chełmińskiego Domu Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.