W Zelgnie odbyła się premiera spektaklu „Kominiarz i młynarz”. Ostatni raz wystawiono go… 85 lat temu

Box1 Gmina Chełmża Kultura
fot. nadesłane

85 lat temu w Zelgnie ostatni raz wystawiony został spektakl teatralny „Kominiarz i młynarz”, autorstwa Jana Nepomucena Kamińskiego. Biblioteka Samorządowa w Zelgnie postanowiła wrócić do tamtych czasów i w ostatni piątek wystawiła tę sztukę po bardzo długiej przerwie. Cztery miesiące przygotowań i ogromne zaangażowanie – jakie były efekty?

Spektakl „Kominiarz i młynarz” opowiada o dwóch skłóconych rodzinach młynarza Bonifacego Pytla i kominiarza Szczepana Gracy. Łączyło ich jednak coś więcej niż tylko spór. Obaj bowiem kochali się w jednej kobiecie. Ona zdecydowała się wybrać młynarza. Ich związek nie należał do najszczęśliwszych. Po latach wątek miłosny trwa. Tym razem jednak dotyczy dzieci tytułowych bohaterów. Rodzinne sprawy znów się komplikują. To, co wydarzyło się później, najlepiej zobaczyć samemu. 

REKLAMA

85 lat temu spektakl wystawiany był w nieistniejącej już gospodzie Franciszka Arenta. W bohaterów „Kominiarza i młynarza” wcielali się mieszkańcy Zelgna wraz z członkami tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. 8 października, po długiej przerwie, spektakl ponownie wystawiono w Zelgnie. Tym razem „na deskach” Hali Sportowo-Widowiskowej. Przygotowania do niego trwały cztery miesiące, w czasie których odbyły się m.in. warsztaty teatralne z instruktorem z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, a także warsztaty kostiumowe i scenograficzne. Z pełnym zaangażowaniem, by zgromadzona na premierze po 85 latach publiczność mogła wraz z aktorami powrócić do tamtych czasów. 

Spektakl „Kominiarz i młynarz” został przygotowany w ramach projektu „Zapomniany spektakl – 85 lat po premierze”, realizowanego przez Bibliotekę Samorządową w Zelgnie. Projekt uzyskał 11 tys. zł dofinansowania z programu dotacyjnego „Kultura – Interwencje 2021”, uzyskując bardzo dobrą punktację – na 238 rozpatrzonych pozytywnie wniosków projekt Biblioteki Samorządowej w Zelgnie znalazł się na 42. pozycji. Program dotacyjny ma na celu wsparcie w tworzeniu warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym, a także upamiętniania polskiego dziedzictwa historycznego.

Autor sztuki „Kominiarz i młynarz” Jan Nepomucen Kamiński urodził się 27 października 1777 r. w Kutkorzu (dzisiejsza Ukraina). Już od najmłodszych lat pasjonował się teatrem, by w końcu zostać dyrektorem teatru polskiego we Lwowie, gdzie zmarł 5 stycznia 1855 r. Jest autorem dziesiątek sztuk i tekstów, a także przekładów zagranicznych dzieł, m.in. Szekspira, Calderona, Schillera. Mieszkańcy Zelgna w ubiegły piątek wystawili sztukę Jana Nepomucena Kamińskiego po niemal 200 latach od jej napisania. Premiera przebiegła tak, jak to zaplanowano – wszystko dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *