W Zalesiu powstanie ścieżka edukacyjna

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Spacer na świeżym powietrzu i nauka w jednym? Już niedługo taka możliwość pojawi się w miejscowości Zalesie w gminie Chełmża, gdzie powstać ma ścieżka edukacyjna. Obecnie poszukiwany jest wykonawca jej budowy.

Ścieżka rozciągać się będzie nad Jeziorem Chełmżyńskim, w otoczeniu zieleni. Jej długość ma wynosić ponad 3 km. Zaczynać się będzie przy plaży głównej na terenie ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego i przeciągnie się nad brzegiem jeziora w kierunku terenu rekreacyjnego dla wędkarzy. Ścieżka zakończy się na tzw. Cyplu. 

REKLAMA

– Na szlaku będzie można podziwiać m.in. pomniki przyrody, poznać historię parków podworskich, zapoznać się z informacjami na temat rzeźby terenu, żyjących tutaj ssaków leśnych i poznać występującą tutaj szatę roślinną. To wszystko będą prezentowały ustawione na trasie ścieżki tablice dydaktyczne – informuje Katarzyna Orłowska, inspektor ds. promocji Urzędu Gminy Chełmża.

3-kilometrową ścieżkę otaczać będzie jednak nie tylko przyroda. Wzdłuż niej ustawionych zostanie 7 tablic o charakterze edukacyjnym. Ich dydaktyczne przeznaczenie pozwoli spacerowiczom na poznanie wielu ciekawostek związanych z okolicą. Prawie 300 m² powierzchni liczyć będzie sobie taras widokowy, na którym będzie można miło spędzić czas. Wokół ścieżki powstanie również tzw. mała infrastruktura. Będą to m.in. drewniana wiata czy stojaki na rowery. Dla szukających odpoczynku dostępnych będzie 19 ławek parkowych, a także stół z ławkami. Utrzymanie czystości będzie możliwe dzięki ustawionym na trasie 17 koszom na śmieci. Mająca powstać nad Jeziorem Chełmżyńskim ścieżka będzie więc doskonałym miejscem na spacery oraz wypoczynek, ale też i na naukę.

„Budowa ścieżki edukacyjnej nad Jeziorem Chełmżyńskim w miejscowości Zalesie” jest inwestycją, która zrealizowana zostanie przy udziale środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZIT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wykonawca prac będzie musiał je ukończyć przed upływem stycznia przyszłego roku. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *