W Urzędzie Marszałkowskim zobaczysz… wystawę. Autorami prac są osoby z niepełnosprawnościami

Box2 Kultura Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Na drugim piętrze budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu otwarto wystawę prac uczestników Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych Środowiskowego Domu Samopomocy w Toruniu. Wystawa „Obecność” ma podkreślić, że w naszym otoczeniu znajdują się ludzie z różnymi potrzebami, problemami i możliwościami.

Dzieła prezentowane na wystawie powstały w czterech pracowniach – rzeźby i ceramiki, grafiki, krawieckiej i malarstwa na szkle. Autorami prac są osoby dorosłe z niepełnosprawnością umysłową. Pojawili się oni na wernisażu, który miał miejsce w minioną środę. Obecny był także marszałek województwa Piotr Całbecki.

REKLAMA

– Człowiek może na wiele sposobów zaznaczyć swoją obecność. Najpiękniejszą formą i odzwierciedleniem człowieczeństwa jest twórczość artystyczna. Człowiek ma ten przymiot boskości, który sprawia, że potrafi tworzyć, zmieniać świat, w którym funkcjonuje. Eksponowane prace są pełne pięknego światła, kolorów, wielkiej pasji i ekspresji. Widać w nich potrzebę dzielenia się z innymi radością i pięknem, które są w waszych sercach i waszych duszach – mówił podczas wernisażu marszałek Piotr Całbecki

– Możliwość społecznej obecności jest podstawowa, lecz równie ważny jest sposób, w jaki jesteśmy obecni. Aby istnienie na tej samej scenie życia było realne i prawdziwe, trzeba stwarzać takie warunki, taki klimat, tak zorganizować życie, aby, jak mówił ks. prof. Józef Tischner, pozwolić drugiemu być – podkreśla wiceprzewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman Barbara Momot.

Pracownię Rozwijania Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman. Wystawę “Obecność” można oglądać na drugim piętrze Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu do 13 stycznia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *