W Unisławiu sięgną gwiazd. Od maja startuje marszałkowski projekt “Niebo nad astrobazami”

Box2 Powiat chełmiński
Fot. ilustracyjne

Jak wyglądają planety? W jaki sposób fotografować kosmos? Młodzież z gminy Unisław wkrótce się o tym dowie! Samorząd bierze udział w marszałkowskim projekcie „Niebo nad astrobazami”, rozwijającym zdolności i pasje uczniów.

Województwo kujawsko-pomorskie od lat przoduje w przeprowadzaniu badań astronomicznych na światowym poziomie. Mając na względzie rozwój nauki, w regionie powstało aż 14 profesjonalnych obserwatoriów astronomicznych. W ramach projektu „Niebo nad gwiazdami” młodzież z 16 szkół zlokalizowanych wokół sieci astrobaz weźmie udział w innowacyjnych zajęciach i warsztatach. W gminie Unisław, która jest partnerem programu, spotkania zorganizowane zostaną w Zespole Szkół.

REKLAMA

– Projekt składa się z trzech części – mówi Marek Jabłoński, dyrektor placówki. – Pierwsza dotyczy przeprowadzenia zajęć rozwijających kompetencje oraz zdolności młodzieży. Przygotujemy warsztaty m.in. z astrofotografii, programowania TIK oraz spotkania koła astronomiczno-geograficznego. Ponadto przewidzieliśmy lekcje informatyczne. W ich trakcie uczniowie będą doskonalić umiejętności z obróbki zrobionych fotografii.

Ze środków z projektu „Niebo nad gwiazdami” doposażone zostaną także szkolne pracownie: matematyczna i informatyczna. Na wyposażenie trafią tablety, komputery, monitory i wizualizery.

O nowy sprzęt wzbogaci się również astrobaza. Zakupiony zostanie teleskop paraboliczny, zestaw optyczny paralaktyczny z systemem skanowania z bazą 42900 obiektów, kamera z sensorem kolorowym oraz teleskop słoneczny.

Trzecim komponentem projektu są szkolenia dedykowane nauczycielom. W ich ramach pedagodzy przejdą kursy doszkalające lub studia podyplomowe, uzyskując wiedzę z zakresu technologii i komunikacji. Ta zaś pozwoli przeprowadzać specjalistyczne eksperymenty, wzbogacające kształcenie młodzieży.

Celem projektu jest wypracowanie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym i stworzenie innowacyjnych metod jego realizacji. Do udziału w programie od maja przystąpi 1400 uczniów z całego regionu. Zajęcia realizowane będą do końca 2023 r.

Wartość projektu realizowana na terenie gminy Unisław to prawie 247 tys. zł. Samorząd wspiera program, nieodpłatnie udostępniając sale na potrzeby przeprowadzenia warsztatów.

Udostępniony zostanie także budynek obserwatorium. Ten zlokalizowany jest przy Zespole Szkół w Unisławiu. Trójkondygnacyjny obiekt wyposażony jest w sterownię ze stanowiskami komputerowymi, platformę teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Aktualnie do podglądania nieba służy młodzieży skomputeryzowany teleskop systemu Schmidta – Cassegraina.

– Astrobaza wspiera codzienne kształcenie uczniów – dodaje dyrektor szkoły. – Do zagadnień astronomicznych odwołują się zajęcia z fizyki i geografii. Części z omawianych tematów młodzież może doświadczyć w praktyce. Sami mogą m.in. dokonać prostych pomiarów czy przeprowadzić doświadczenia fizyczne. Obserwatorium daje możliwość rozwijania pasji i astronomicznych zamiłowań. To także duża atrakcja dla uczniów ze szkół z regionu, członków lokalnych organizacji, a przede wszystkim mieszkańców, którzy chętnie zaglądają do środka przy okazji wielu organizowanych przez gminę i szkołę wydarzeń.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *