W tym roku Chełmża skończy 770 lat

Box2 Chełmża
Odbudowa wieży kościoła w 1969 roku./fot. Władysław Goliński (Wikipedia, CC BY 2.5)

Rok 2021 jest dla Chełmży rokiem wyjątkowym. Mija bowiem dokładnie 770 lat od nadania jej praw miejskich. O tej wyjątkowej, okrągłej rocznicy z pewnością jeszcze nie raz w najbliższych miesiącach usłyszymy. Planowane z tej okazji wydarzenia zależeć będą najpewniej od aktualnej sytuacji epidemicznej, ale na pewno nie przejdą bez echa.

Chełmża prawa miejskie otrzymała w lipcu 1251 r. Ma więc historię godną upamiętnienia. Obchodzone każdego roku Święto Miasta zwyczajowo obfituje w różnego rodzaju atrakcje. W zeszłym roku plany w dużej mierze pokrzyżowała pandemia. Wydarzeń było mniej, a te, które się odbyły, nie mogły liczyć na dużą widownię. Powstałą w ten sposób lukę choć częściowo starano się wypełnić w internecie. Towarzystwo Przyjaciół Chełmży wydało wtedy specjalnie przygotowane na tę okazję „Kalendarium dziejów Chełmży”, które zawierało najważniejsze informacje z historii miasta do 2001 r., czyli do jego 750-lecia.

REKLAMA

W tym roku Towarzystwo przymierza się do podobnej inicjatywy. Choć Dni Chełmży dopiero za pół roku, to już teraz pojawiły się pomysły na kolejną publikację. Tym razem ma to być album zatytułowany „Ilustrowane dzieje Chełmży”, zawierający dużą dawkę historii. Stare fotografie i pocztówki to tylko część tego, co ma się w nim znaleźć. Publikacja miałaby obejmować okres od średniowiecza do czasów współczesnych. Pojawią się więc aktualne zdjęcia zabytków, ale i wiele smaczków dla koneserów. Trudno liczyć na fotografie z okresu średniowiecza, ale to nie oznacza, że przy opisywaniu tej epoki zabraknie materiałów. W chełmżyńskiej bibliotece znajdują się bowiem fotokopie aktu lokacyjnego miasta, herby czy stare pieczęcie. Finalnie będzie to więc przekrojowy album, ukazujący Chełmżę na przestrzeni wieków. 

– Chcemy pokazać część historii, która przeminęła i została zapomniana. Sfotografować wnętrza nieistniejącej już synagogi żydowskiej, wykorzystać niepublikowane do tej pory zdjęcia, które dostaliśmy od Friedera Hochheima, potomka spadkobierców browaru. Sam browar w Chełmży również już nie istnieje. Frieder Hochheim przekazał nam bardzo bogaty zbiór fotografii, które nie były jeszcze nigdzie udostępniane. Przez długi czas zbieraliśmy też fotografie, stare pocztówki. Wiele rzeczy ujrzy światło dzienne pierwszy raz. To będzie wielkim atutem „Ilustrowanych dziejów Chełmży”. Publikacja zaskoczy chełmżan – zapowiada Marcin Seroczyński z Towarzystwa Przyjaciół Chełmży.

Na razie jednak to tylko plany, które wymagają jeszcze wiele pracy. Czasu do planowanego terminu wydania – 770. rocznicy lokacji miasta – zostało jeszcze sporo. Jeśli uda się wcielić pomysł w życie, będzie to wyjątkowe uhonorowanie Święta Miasta i jednocześnie uzupełnienie oferty atrakcji, jakie zostaną z tej okazji przygotowane. 

Od 1251 r. – co nie powinno dziwić – w Chełmży działo się wiele. Miasto przeżywało pożary, które nie ominęły najsłynniejszego z tutejszych zabytków – Katedry Świętej Trójcy. Chełmżę odwiedzali królowie Zygmunt August, Zygmunt III Waza i Jan III Sobieski. 2021 r. to jubileuszowy, 770. rok istnienia miasta. Tegoroczne Dni Chełmży będą więc z pewnością wyjątkowe, niezależnie od okoliczności. O tym przekonamy się jednak w lipcu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *