W toruńskich lasach pojawiły się rysie [WIDEO]

Box1 Wiadomości
Fot. ilustracyjne / Pixabay

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu poinformowała w mediach społecznościowych o nietypowym gościu, który pojawił się w toruńskich lasach. To 2,5-roczny ryś. Dziki kot o imieniu Zygmunt został zauważony w Nadleśnictwie Gołąbki.

To nie przypadek. Pojawienie się dzikich kotów na wolności było planowane w ramach projektu, prowadzonego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. Projekt ma na celu przywrócenie rysia na obszarze dawnego bytowania, tj. w północno – zachodniej Polsce. Autorzy projektu od kilku lat wysiedlają rysie z hodowli zagrodowych na wolność. Jednym z takich “szczęśliwców” jest ryś Zygmunt, widziany przez leśników z Nadleśnictwa Gołąbki, należącego do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. W ten sposób, w czasie trwania projektu, wypuszczono już na wolność ok. 50 dzikich kotów.

REKLAMA

Nie budził obaw, raczej podziw dla niespotykanej sylwetki dorodnego kocura – czytamy w relacji leśników z Gołąbek.

Skąd wiadomo, że widziane zwierzę to właśnie ryś Zygmunt? Dzięki obroży telemetrycznej, która pozwala śledzić jego wędrówkę i zachowanie. Dziki kot został wypuszczony na wolność w okolicach Drawska, czyli mniej więcej 200 km od miejsca, w którym go widziano. Do toruńskich leśników spływają także informacje o kolejnych dwóch rysiach, wypuszczonych na wolność – Cieniu, który zadomowił się w Borach Tucholskich i Grzybiarzu, którego z kolei widziano w powiecie sępoleńskim.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *