W tej gminie powstanie drugi Klub Wsparcia Seniora! Zapisy trwają

Lubicz Wiadomości
Obecnie zajęcia prowadzone są w świetlicy wiejskiej w Krobi. Wkrótce rozpoczną się w Lubiczu Dolnym. (fot. nadesłane)

Szydełkują, malują, biorą udział w zajęciach aktywizujących, a także korzystają z pomocy psychologa, rehabilitanta i pielęgniarki. Członkowie Klubu Wsparcia Seniora w Krobi przełamują stereotyp osób dojrzałych i świetnie się ze sobą bawią. Okazję ku temu będą mieli teraz także seniorzy, którzy zgłoszą się do klubu w Lubiczu Górnym.

Klub aktywizujący i wspierający dojrzałych mieszkańców w świetlicy w Lubiczu Górnym ruszyć ma już w styczniu. Jak będzie funkcjonował? Podobnie jak ten w Krobi. Do klubu seniorzy z różnych miejscowości w gminie dowożeni są trzy razy w tygodniu. W świetlicy wiejskiej w Krobi animatorzy przez sześć godzin dziennie organizują swoim podopiecznym czas – przygotowują warsztaty rękodzieła, pogadanki o zdrowiu, rehabilitacji, zapraszają do wspólnych zajęć rekreacyjnych i terapeutycznych, a także zabierają na wycieczki. Uczestnicy otrzymują również dostęp do bezpłatnych usług prawnika, psychologa, poradnictwa socjalnego oraz rodzinnego. Na miejscu jedzą wspólnie także ciepły posiłek.

REKLAMA

– Każda z nas podejmuje się zadania, na które ma ochotę – mówi pani Lena, jedna z członkiń klubu z Krobi. – Ja chwilę roluję, a gdy zaczną boleć palce, chwycę gazetę lub otworzę krzyżówki. Zajęcia te nie tylko wspomagają nas manualnie, ale także rozwijają kreatywność i pamięć.

Drugim działaniem w ramach trwającego projektu są usługi opiekuńcze, wykonywane przez wykwalifikowane opiekunki środowiskowe z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu. W ramach swoich zadań odwiedzają starszych i niesamodzielnych mieszkańców, pomagając im w codziennych czynnościach w ich miejscu zamieszkania.

– W tej chwili Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi rekrutację do kolejnego projektuKlubu Wsparcia Seniora w Lubiczu Górnym – informuje Anna Sikorska, kierowniczka placówki. – Przedsięwzięcie zaplanowane jest na dwa najbliższe lata, od stycznia 2019 r. do końca 2020 r.

Działalność obu klubów finansowana jest w ponad 90 proc. z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Warto zaznaczyć, że w Lubiczu Górnym zajęcia odbędą się w kompleksowo już wyremontowanej świetlicy.

Na jej modernizację gmina również zdobyła pieniądze, pisząc projekt Klub „Senior+”, który został współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Programu Wieloletniego „Senior+”.

Dzięki adaptacji pomieszczenia w świetlicy spełniają wysokie standardy i dostosowane są do potrzeb oraz możliwości osób niepełnosprawnych. Klub jest wyposażany w nowoczesny sprzęt wypoczynkowy i rehabilitacyjny.

W październiku Urząd Gminy Lubicz złożył też wniosek o dofinansowanie remontu budynku świetlicy z zewnątrz.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *