W świecie 3D. Uczniowie z gminy Czernikowo wchodzą w świat programowania i robotyki

Box2 Czernikowo Powiat toruński
Wójt Tomasz Krasicki podpisał umowę na projekt w Starostwie Powiatowym 10 kwietnia. (fot. nadesłane)

Tajniki nowoczesnych technologii oraz podstawy programowania poznają uczniowie z gminy Czernikowo, którzy wezmą udział w edukacyjnym projekcie „EU-geniusz w świecie 3D”. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Toruniu.

Współczesna szkoła otwiera się na perspektywy, jakie dają nowoczesne technologie. Już na wczesnym etapie nauki dzieci powinny rozumieć, na czym polega działanie elektronicznych gadżetów, z których możliwości tak chętnie korzystają w codziennym życiu. Dowiedzą się tego dzięki projektowi edukacyjnemu „EU-geniusz w świecie 3D”. Projekt podzielony będzie na dwa zadania: „EU-geniusz eksperymentuje z 3D” oraz „EU-geniusz porusza roboty”.

REKLAMA

– W ramach pierwszego prowadzone będą zajęcia z matematyki, informatyki i projektowania metodą eksperymentalną z wykorzystaniem drukarek 3D. Drukowanie prostych figur geometrycznych pomoże uczniom zrozumieć geometrię przestrzenną – wyjaśniają organizatorzy projektu. – W realizacji drugiego zadania pomogą zajęcia z programowania i robotyki. Uczniowie wszystkich szkół będą mieli za zadanie skonstruować i tak zaprogramować swoją maszynę, by była ona w stanie konkurować z innymi robotami na organizowanych cyklicznie zawodach międzyszkolnych. Efektem rywalizacji będą widowiskowe walki sumo robotów.

Łącznie w projekcie „EU-geniusz w świecie 3D” weźmie udział 10 jednostek samorządowych z powiatu toruńskiego i okolic. Umowę na jego realizację w siedzibie Starostwa Powiatowego podpisał 10 kwietnia także wójt Czernikowa Tomasz Krasicki wraz z gminną skarbnik Ewą Olkiewicz.

– W projekcie wezmą udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Czernikowo – informuje Dorota Czarnecka, kierownik Zespołu Obsługi Szkół z Urzędu Gminy. – Do placówek zakupione zostaną drukarki 3D wraz z niezbędnym sprzętem komputerowym oraz roboty do walk sumo, które będą wykorzystywane na zajęciach z programowania i robotyki. W ramach projektu zaplanowano także szkolenia dla nauczycieli z zakresu wykorzystania metod eksperymentu naukowego w edukacji oraz z obsługi i wykorzystania drukarek 3D. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach dodatkowych prowadzonych metodą eksperymentu z matematyki, informatyki, programowania, projektowania i robotyki. Na cały okres realizacji dla gminy Czernikowo zaplanowano 3300 godzin dodatkowych zajęć – wyjaśnia Dorota Czarnecka.

To kolejna odsłona projektu edukacyjnego realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od września 2018 r. uczniowie z czterech gminnych podstawówek: SP w Czernikowie, SP w Osówce, SP w Mazowszu i SP w Makowiskach w ramach projektu „EU-geniusz w naukowym labiryncie” uczestniczą w zajęciach dodatkowych z języka angielskiego, matematyki, informatyki czy przedmiotów przyrodniczych (w sumie w okresie trwania projektu – do września 2020 r. – zrealizowanych będzie ponad 4000 godzin ponadprogramowych lekcji). Ponadto uczniowie korzystają z zajęć z grafiki komputerowej, robotyki oraz programowania Scratch. W ramach projektu w nowy sprzęt – m.in. klocki Lego Mindstorm do nauki programowania oraz tablety, które posłużą na zajęciach z robotyki – wyposażono także szkoły.

Najnowsza edycja „EU-geniusza” potrwa do czerwca 2023 r. i pochłonie w sumie ponad 4 mln zł.

– Ten projekt to 30 000 godzin zajęć dla 2000 uczniów, którzy zetkną się z nowoczesnymi technologiami, to 200 nauczycieli, którzy posiądą nową wiedzę i umiejętności, to 39 szkół, które otrzymają nowy sprzęt – podsumował w trakcie uroczystego podpisania umów starosta toruński Marek Olszewski.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *