W Starym Toruniu powstaje nowe osiedle [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Wiadomości Zławieś Wielka
fot. Łukasz Piecyk

Dzisiaj oficjalnie rozpoczęto budowę osiedla Port Drzewny w Starym Toruniu (gm. Zławieś Wielka). W uroczystości brali udział między innymi przewodniczący rady powiatu Paweł Polikowski, wójt Złejwsi Wielkiej Jan Surdyka oraz przedstawiciele organizacji społecznych i biznesu.

W ramach pierwszego etapu inwestycji powstanie 58 domów z ogrodami i pompami ciepła. Na osiedlu ma nie być źródeł miejskiej energii, a co za tym idzie – smogu. Ograniczony ma być ruch samochodowy. Budynki te można oddać do użytku w ciągu 2,5 miesiąca.

REKLAMA

Oficjalnego otwarcia budowy dokonał Kazimierz Herba, główny inwestor spółki Port Drzewny:

Rozpoczęcie budowy to moment, kiedy kończy się etap koncepcji, wizji i marzeń, a zaczyna działanie. W moim przypadku, kiedy 20 lat temu zobaczyłem, iż Agencja Własności Rolnej sprzedaje tutaj takie atrakcyjne tereny, już wtedy wiedziałem, że to miejsce ma potencjał. Następnie, po 10 latach, poznałem Jakuba Bronkę, obecnego prezesa Portu Drzewnego. Myśleliśmy wspólnie, jak wykorzystać te tereny. Dzięki przychylności gminy i powiatu udało nam się zacząć realizować ten projekt. Chcemy wybudować coś, co będzie inne od tego, co tworzy się obecnie. Mieszkańcy tych domów będą mogli sami poczuć wpływ na środowisko. Myślę, że to osiedle wpłynie pozytywnie na rozwój całego regionu. Stąd jest wspaniały wjazd do Torunia, a jednocześnie jest też daleko od smogu i zgiełku. Rozpoczęcie tej budowy uważam za otwarte. Mam nadzieję, że będziemy mogli się spotykać na bieżąco przy kolejnych etapach.

Głos zabrał także przewodniczący rady powiatu Paweł Polikowski:

Powiat toruński to jedno z lepszych miejsc do życia nie tylko w województwie, ale także w całej Polsce. Świadczą o tym bardzo wysokie miejsca, jakie corocznie zajmujemy w rankingach uwzględniających różne aspekty życia. Takie miejsce jak to, które powstanie, jest kolejną perłą na mapie powiatu, która przysporzy nam kolejnych mieszkańców i sprawi, że będziemy jeszcze bardziej unikalny. Już teraz powiat liczy 106 tysięcy mieszkańców. Budowa tego osiedla to bardzo ważne wydarzenie dla władz samorządowych naszego powiatu. Na wielką pochwałę zasługuje fakt, że inwestor korzysta z nowoczesnych rozwiązań i odnawialnych źródeł energii.

Wójt Złejwsi Wielkiej Jan Surdyka podkreślił tempo, w jakim ta inwestycja jest realizowana:

Gdy odebrałem pierwszy telefon w tej sprawie, nie spodziewałem się, że rozwinie się tu tak szeroka współpraca. Gmina daleko poszła na wszelkie ustępstwa, aby nie utrudniać wykonania tej inwestycji. Panowie inwestorzy byli u mnie w 2020 roku, dzisiaj mamy już pierwsze domy, tak więc jest to bardzo mocne tempo. My jako zarząd gminy będziemy kibicować i dopingować, aby to osiedle było perełką naszej gminy i powiatu. Bardzo się cieszę, że widzę twarze firm, które współpracują z panem Herbą, co jest dowodem, iż pewne środki będą wydatkowane na zakup ich towarów. Ma to wpływ na rozwój gminy i utrzymanie przedsiębiorstw działających u nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *