W sobotę kolejne wędrówki z PTTK, tym razem między innymi przez Złotorię

Box2 Wiadomości
fot. Elżbieta Osińska

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach “Wędrówek rodzinnych z PTTK”.

Spotkanie uczestników w sobotę 15 stycznia o 9:00 na przystanku MZK przy Szpitalu Dziecięcym „Na Skarpie”. Trasa wędrówki będzie wiodła: z osiedla „Na Skarpie”, duktami lasu bielawskiego, wzdłuż Drwęcy i jej ujścia do Wisły, obok ruin zamku królewskiego w Złotorii, a następnie koło skansenu MET, do brzegu Wisły, Kaszczorka, z powrotem na osiedle „Na Skarpie”.

REKLAMA

Wycieczka będzie liczyła około 12 km długości. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.

Las bielawski to obecnie część lasów państwowych, administrowanych przez Nadleśnictwo Dobrzejewice. Na tym terenie w okresie XVII wieku znajdowały się pastwiska miasta Torunia. Około połowy XVIII wieku został założony miejski folwark, który w 1792 roku dzierżawiony był przez Carla Untermanna. W 1872 roku majątek Bielawy nabył Stanisław Hebanowski za 64 tysiące talarów i posiadał go do 1879 roku. W okolicy znajduje się dawny dwór majątku Bielawy. Budynek powstał w 2 połowie XIX wieku, później go przebudowano. Zachował się ceglany schodkowy szczyt w elewacji wejściowej. Park powstał w końcu XVIII wieku, zajmuje około 4,5 ha powierzchnię.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *