W sobotę kolejna wycieczka z PTTK. Tym razem do Brzozówki i Kopanina

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu organizuje kolejną wycieczkę krajoznawczo-pieszą w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Odbędzie się ona w najbliższą sobotę.

Spotkanie uczestników zaplanowano o godz. 7.55 przy pętli MZK Rubinkowo II (Szosa Lubicka/Dziewulskiego), skąd o godz. 8.04 nastąpi wyjazd autobusem linii nr 45 do Brzozówki (kierunek Dobrzejewice, Obrowo). Trasa piesza będzie wiodła z Brzozówki, przez „Dąb Przemytników”, z zakończeniem w Kopaninie i będzie miała około 13 km długości. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski.

REKLAMA

Kopanino to osada królewska założona na początku XVIII wieku. Z 1730 roku pochodzi wilkierz dla wsi Kopanino, określający prawa i obowiązki mieszkańców. W 2. połowie XVIII wieku nadal była własnością królewską, w starostwie złotoryjskim, zamieszkała przez 80 mieszkańców. Jej sołtysem wówczas był Michael Dick. W 1780 roku starosta złotoryjski Antoni Mokronowski zawarł kontrakt dzierżawny na 30 lat z olędrem Andrzejem Fentzke. W 1815 roku powstała szkoła ewangelicka, do której uczęszczały dzieci z Kopanina i okolicznych wsi: Grabowca, Nowej Wsi oraz Obór. Wieś graniczna wymieniona w traktacie granicznym z 1817 roku, pomiędzy Rosją i Prusami. W 1868 roku we wsi było 59 budynków, podobnie było w 1888 roku. Młyn wietrzny, drewniany, został zbudowany w 1882 roku i należał do rodziny Lietke. W latach 1912-1919 właścicielem wiatraka był Liedtke August. W 1947 roku wiatrak przejął Władysław Olkiewicz. Przy szosie do Złotorii, po prawej stronie znajduje się cmentarz ewangelicki z XIX wieku. Na obszarze nekropolii znajduje się kilkadziesiąt tumb i nagrobków, a całość jest ogrodzona.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.