W Silnie powstanie replika łodzi pomorskiej. Czym jest “Sileńska Krypa”?

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Budowa repliki łodzi pomorskiej, warsztaty z prelekcją o historii i tradycji szkutniczej – m.in. w ten sposób Stowarzyszenie Nasze Silno chce opowiedzieć o historii i tradycji regionu. Projekt “Sileńska Krypa” ma przybliżyć historię szkutni w Silnie. 

To właśnie przez Silno przebiegała dawna granica zaborów na Wiśle. Znajdowała się tu komora celna, która sprzyjała rozwojowi osadnictwa w okolicy. Z tego też powodu, wieś była miejscem spotkań różnych narodowości, wyznań i zawodów. Dla upamiętnienia współpracy i tolerancji tamtego okresu, powstać ma replika łodzi pomorskiej. Będzie to jedyny symbol tamtych lat, bowiem budynek komory celnej po pożarze znalazł się w ruinie. 

REKLAMA

Projekt “Sileńska Krypa” realizowany jest w ramach XII edycji programu “Patriotyzm Jutra”, ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski. Patronem merytorycznym projektu zostało Muzeum Etnograficzne w Toruniu. 

Organizatorzy “Sileńskiej Krypy” swój projekt zamierzają wypromować podczas specjalnego spotkania, na którym m.in. opowiedzą o jego założeniach. 19 września przy ul. Widokowej w Silnie, nad brzegiem Wisły opowiedzą również nieco o historii. Wydarzenie odbędzie się w godz. 14:00-18:00. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *