W regionie trwają remonty zabytków. “Potrzeby są wciąż duże”

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Kościół św. Andrzeja Boboli w Sicienku (w powiecie bydgoskim), fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W zabytkowych obiektach w całym województwie trwają prace konserwatorskie i restauratorskie. Urząd Marszałkowski przeznaczył w tym roku na ten cel rekordowe 10,5 mln zł z własnego budżetu oraz środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Dofinansowane zostały łącznie 172 zadania.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się również te z Torunia i powiatu toruńskiego. To m.in. konserwacja ołtarza pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej z kościoła św. Jakuba w Toruniu oraz prace przy kościołach w Czernikowie i Gronowie.

REKLAMA

 – Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Zgłoszone do dofinansowania projekty dotyczą prac konserwatorskich i restauratorskich w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków. Pełną listę dofinansowanych projektów znaleźć można tutaj.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.