W przyszłym roku w Chełmży powstanie Inkubator Przedsiębiorczości

Box2 Chełmża Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

W budżecie miasta zaplanowana została kwota 1,5 mln zł na stworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości, który będzie wspierał powstawanie i rozwój nowych firm w Chełmży. Na ten cel zostanie zagospodarowany budynek przy ul. gen. Hallera 7, w którym ostatnio mieściła się siedziba szpitala. Po wyborze wykonawcy rozpoczną się w obiekcie prace remontowe i adaptacyjne.

Inkubator Przedsiębiorczości to ważna inwestycja stworzona z myślą o przedsiębiorcach. W wyremontowanym obiekcie będzie możliwość wynajęcia pomieszczenia w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Najpierw jednak obiekt po byłym szpitalu musi przejść gruntowne prace budowlane, obejmujące jego przebudowę wraz z adaptacją na funkcję usługową oraz biurowo-szkoleniową.

REKLAMA

– Otwarcie ofert złożonych w ramach przetargu nastąpiło w poniedziałek 12 sierpnia. Do Urzędu Miasta Chełmży wpłynęły cztery oferty. Teraz są one przez nas weryfikowane – mówi Tomasz Szreiber z Wydziału Gospodarki Miejskiej.Kosztorysy przedstawione przez potencjalnych wykonawców są dużo wyższe niż środki, które Chełmża pierwotnie chciała przeznaczyć. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej podjęta zostanie decyzja co do ewentualnego dołożenia środków z miejskiej kasy, bo miasto nie rozważa rozpisania kolejnego przetargu. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 28 sierpnia 2020 r.

Na czym polega misja „inkubatorów przedsiębiorczości”? Takie instytucje pomagają młodym przedsiębiorcom stawiać pierwsze kroki w prowadzeniu działalności gospodarczej. Usługi zwykle prowadzone są kompleksowo w zakresie obowiązków związanych z prowadzeniem firmy – od pomocy w sprawach formalno-prawnych po promocję firmy oraz wsparcie w zdobywaniu nowych klientów. Początkujący przedsiębiorcy mogą zwykle liczyć na możliwość korzystania z przestrzeni „inkubatora przedsiębiorczości”, dostęp do darmowych, atrakcyjnych szkoleń i doradztwo prawne, ale też np. prowadzenie księgowości. Współpracę z taką instytucją można podjąć i zakończyć w dowolnym momencie, w zależności od własnej oceny stopnia rozwoju naszej firmy. Ważne jednak, by pamiętać, że inkubator jedynie pomaga w prowadzeniu działalności gospodarczej (zwłaszcza w aspektach, które przysparzają młodym przedsiębiorcom najwięcej problemów – sprawach księgowych, podatkowych, prawnych), ale nie wyręczy nas w zdobywaniu silnej pozycji na rynku, która pozwoli firmie przetrwać już po zakończeniu współpracy z „inkubatorem”.

Chełmżyński Inkubator Przedsiębiorczości zacznie działać już w przyszłym roku i z pewnością przyczyni się do ożywienia gospodarczego w mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *