W powiecie toruńskim powstaną kolejne drogi rowerowe

Box2 Chełmża Czernikowo Gmina Chełmża Łubianka Lubicz Łysomice Obrowo Wiadomości Wielka Nieszawka Zławieś Wielka
fot. Łukasz Piecyk (UMWKP)

Po trasach z Torunia w kierunku Unisławia, Chełmży, Kamionek czy Osieka w powiecie toruńskim powstaną kolejne drogi rowerowe. Wśród nich będzie 24-kilometrowy trakt między Osiekiem a Czernikowem, który znacznie poprawi bezpieczeństwo rowerzystów.

W Toruniu, wokół miasta i w powiecie toruńskim jest coraz więcej rowerowych tras z prawdziwego zdarzenia. Od kilku lat rowerzyści – ale również piesi – mogą korzystać z dróg rowerowych, które powstały wzdłuż tras wojewódzkich: między Toruniem a Unisławiem, Chełmżą, jeziorem w Kamionkach czy Osiekiem nad Wisłą.

REKLAMA

Na szczęście plany na tym się nie kończą. A na budowę dróg rowerowych ogłaszane są kolejne konkursy na unijne dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też tani i praktyczny środek komunikacji, z którego mieszkańcy regionu korzystają coraz częściej. Bezpieczne i wygodne ścieżki zachęcają, by wybrać rower jako alternatywę dla samochodu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Z RPO powiat toruński otrzymał w sumie 9,5 mln zł dofinansowania na budowę czterech dróg rowerowych – wśród nich jest 24-kilometrowy trakt z Osieka nad Wisłą przez Sąsieczno, Zimny Zdrój, Czernikowo i Mazowsze z odgałęzieniem do Obrowa.

Do czerwca 2020 r. ma być gotowa droga rowerowa z Torunia do Górska z odgałęzieniem w kierunku Barbarki Liczący blisko 10 km odcinek powstanie wzdłuż drogi krajowej nr 80 i drogi gminnej. Ma kosztować ok. 3,4 mln zł, z czego nieco ponad 2 mln zł to unijne dofinansowanie.

W przypadku kolejnych projektów rowerowych powiat toruński czeka na rozstrzygnięcie konkursów na dotacje. Chodzi o następujące drogi rowerowe:

  • Nawra – Kończewice – Chełmża – Zalesie – Kiełbasin – Mlewo – Mlewiec – Srebrniki – Sierakowo w ciągu dróg wojewódzkich nr 551, 649 i 554 – szacunkowy koszt 8,7 mln zł, dofinansowanie 3,7 mln zł
  • Toruń – Mała Nieszawka – Wielka Nieszawka – Cierpice w ciągu drogi wojewódzkiej nr 273 – szacunkowy koszt 6 mln zł, dofinansowanie 1,9 mln zł
  • Złotoria – Nowa Wieś – Lubicz Górny w ciągu drogi wojewódzkiej nr 657 – szacunkowy koszt 6,2 mln zł, dofinansowanie 1,9 mln zł

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *