W powiecie chełmińskim przybędzie ścieżek rowerowych

Box1 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

Projekt „Ścieżki rowerowe w powiecie chełmińskim” wszedł w kolejną fazę realizacji. Pod koniec lutego podpisano w tej sprawie aneks do umowy partnerskiej. Inwestycja pochłonie ponad 14 mln zł, z czego 4 mln zł będą to środki samorządowe.

W środę 19 lutego spotkali się przedstawiciele powiatu chełmińskiego oraz gmin Chełmno, Kijewo Królewskie i Unisław. Starostowie, wójtowie i skarbnicy podpisali aneks do umowy o partnerstwie w sprawie realizacji projektu ścieżek rowerowych w regionie. Początkowo na sfinansowanie inwestycji planowano przeznaczyć ok. 12 mln zł przy 85-procentowym dofinansowaniu. W takim przypadku wydatki po stronie samorządów nie byłyby znaczne. Po otwarciu ofert przetargowych, w kwietniu zeszłego roku, okazało się jednak, że koszt przedsięwzięcia będzie musiał wzrosnąć. Na dzień dzisiejszy wiadomo już, że zadanie pochłonie ponad 14 mln zł. Ostateczna cena obejmuje także konieczny wykup gruntów pod budowę.

REKLAMA

Ceny usług i materiałów poszły w górę. W związku z tym musieliśmy podpisać porozumienie z samorządami, na terenie których będą prowadzone prace drogowe – tłumaczy Zdzisław Gamański, starosta chełmiński. 

Pozyskane środki zewnętrzne w kwocie 10 mln zł pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego. Samorządy z własnej kieszeni będą musiały dołożyć ponad 4 mln zł.

Wkład powiatu chełmińskiego początkowo miał wynieść 400 tys. zł, ale ostatecznie wzrósł do ponad 1 mln zł – wyjaśnia Zdzisław Gamański.

Inwestycja budowy ścieżek rowerowych w powiecie chełmińskim została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich dotyczy ścieżki pieszo-rowerowej w relacji Chełmno – Unisław oraz ścieżki pieszo-rowerowej w miejscowości Podwiesk, wzdłuż drogi powiatowej na trasie Chełmno – Mniszek. Druga część przedsięwzięcia to budowa dalszego odcinka ścieżki z Chełmna do Unisławia. Natomiast część trzecia obejmuje budowę ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku Dorposz Szlachecki – Kijewo Królewskie, wzdłuż drogi powiatowej, prowadzącej z Chełmna do Nawry. Ostatnia część będzie wykonywana w systemie „zaprojektuj i wykonaj” i zostanie zrealizowana w przyszłym roku budżetowym. Łączna długość ścieżek rowerowych będzie wynosić ponad 19 km.

Najdłuższy odcinek o długości ponad 12 km. będzie znajdował się w gminie Kijewo Królewskie. W gminie Chełmno zaplanowano odcinek o długości ponad 2 km, a w gminie Unisław zostanie wybudowanych ponad 4 km ścieżki – wyjaśnia Zdzisław Gamański.

W chwili obecnej wybrani są już wykonawcy, z którymi podpisano umowy. Wygrały firmy z Chełmna, Świecia oraz Ostaszewa. Każda z nich zajmie się realizacją innego odcinka ścieżek. Plac budowy został przekazany. Jeszcze w tym roku mieszkańcy powiatu będą mogli skorzystać z nowo wybudowanych ścieżek w gminach Chełmno oraz Unisław. Budowa ścieżek rowerowych to dalszy ciąg inwestycji, które już zostały wykonane. W chwili obecnej mieszkańcy regionu mogą korzystać m.in. ze ścieżki rowerowej łączącej Bydgoszcz i Toruń z Unisławiem. Powiat chełmiński także partycypował w tej inwestycji.

Zdecydowaliśmy, że warto przedłużyć ten ciąg ścieżki rowerowej do granicy powiatu z Grudziądzem. Mamy nadzieję, że powiat grudziądzki podejmie dalej to wyzwanie. Być może ścieżką rowerową, prowadzącą wzdłuż Wisły, będzie można dojechać nawet na Wybrzeże – podsumowuje Zdzisław Gamański.

Plany są dalekosiężne, ale kto wie – być może w przyszłości uda się dojechać rowerem z Chełmna nad Bałtyk?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *