W pasiece na dachu Urzędu Marszałkowskiego zebrano pierwszy w tym roku miód

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Miodobranie w miejskiej pasiece Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Od 2016 roku na dachu budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu mieści się pasieka. W tym tygodniu odbyło się pierwsze w tym roku miodobranie. Czynności podjął się sam marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, wraz z prezesem Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu Tadeuszem Dussą. 

Na dachu urzędu znajduje się łącznie pięć uli. W każdym z nich mieszka od 40 do 50 tys. pszczół. Pochodzący od nich miód, choć zbierany w niewielkich ilościach, stanowi wyjątkowy prezent dla gości Urzędu Marszałkowskiego.

REKLAMA

– Pszczoła miodna odgrywa bardzo ważną rolę w ekosystemie, bo podtrzymuje bioróżnorodność. Mało kto wie, że jedna trzecia produktów spożywanych przez człowieka jest zależna od zapylania przez owady. Pasieka to nasz niewielki wkład na rzecz środowiska – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, prywatnie zapalony pszczelarz. 

Wytwarzany przez pszczoły miód powstaje na bazie dostępnych w najbliższej okolicy nektarów – klonowego, leszczynowego, wiązowego i akacjowego. Wyroby każdorazowo są badane przez odpowiednie służby i nie zdarzyło się jeszcze, by były w nich niepożądane substancje.

Urząd Marszałkowski nie jest jedynym obiektem w Toruniu, przy którym znaleźć możemy pszczoły. Pasieki utrzymują także m.in. Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ogród Zoobotaniczny oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *