W Papowie Biskupim porozmawiają o rozwoju lokalnego rolnictwa

Box2 Powiat chełmiński
Fot. Pixabay

O problemach w rolnictwie oraz działaniach rządu na najbliższy rok rozmawiać będą mieszkańcy powiatu podczas spotkania „Razem dla Kujaw i Pomorza” organizowanego przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza. Wydarzenie odbędzie się 6 lutego o godz. 13.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Papowie Biskupim.

Cykliczne spotkania z przedstawicielami wojewody, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także z weterynarzami odbywają się w każdym powiecie województwa kujawsko-pomorskiego. Podczas zebrania w Papowie Biskupim przedstawione zostaną rządowe plany dla wsi na rok 2019, a także zadania agend odpowiedzialnych za wsparcie i rozwój rolnictwa. Swój czas na zadawanie pytań będą mieli także rolnicy.

REKLAMA

– Na spotkania te pragnę zaprosić wszystkich rolników z regionu – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. – Zależy mi, byście mogli państwo wysłuchać zarówno przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za rolnictwo, jak i zapoznali się z działaniami, które w minionym półroczu podjąłem jako minister. Mieszkańcy wsi będą mieli okazję przedstawić realne problemy rolnictwa. Informacje te pozwolą mi odpowiednio korygować swoje działania, by podejmowane przeze mnie decyzje spełniały państwa oczekiwania.

Pierwsze spotkania w regionie już za nami. Jakie tematy zostały podjęte przez mieszkańców? Przede wszystkim była to walka z afrykańskim pomorem świń. Uczestnicy zebrań debatowali o tym, jak chronić gospodarstwa przed wirusem. O podstawowych zasadach mówił wojewódzki lekarz weterynarii. Jak zaznaczał, podstawowym zaleceniem jest bioasekuracja.

– Wchodząc do chlewni, pamiętajmy o zmianie odzieży, obuwia oraz założeniu na głowę czapki – wirus potrafi żyć we włosach nawet do kilku dni – podkreślał Jerzy Dymek, kujawsko-pomorski lekarz weterynarii.

Temat hodowli trzody chlewnej poruszany był nie tylko w kontekście ASF. Na jednym ze spotkań rolnicy podkreślali także problem z godziwą zapłatą za swoje produkty, w tym wieprzowinę.

O przyszłości hodowli świń eksperci porozmawiają także w Papowie Biskupim, gminie, w której podbydgoska firma Wesstron chce założyć Centrum Badawczo-Rozwojowe Trzody Chlewnej.

Jak podkreślał podczas pierwszego spotkania w ramach akcji „Razem dla Kujaw i Pomorza” wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, rolnictwo to powiązane ze sobą problemy. W roku 2018 była nim susza, obecnie mierzymy się z problemem skupu i zbytu płodów wolnych, a przede wszystkim żywca.

Na każdym ze spotkań poruszona zostanie także kwestia założeń rządowego „Planu dla wsi”. Zakłada on m.in. większe dofinansowanie do paliwa rolniczego, utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, wsparcie rolnictwa ekologicznego i tego na terenach górskich, a także zwiększenie sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego.

Rolnik, który wytworzy mleko, twarogi czy własne wędliny, będzie mógł dostarczać je bezpośrednio do sklepów na terenie województwa – tłumaczy Wojciech Kędzia, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy, obecny na spotkaniach. – Powstaną osobne półki dla rolników produkujących żywność wysokiej jakości o unikalnych wartościach.

Jak zaznaczają organizatorzy spotkań, akcja ma na celu poznanie lokalnych problemów, by świadome ich były osoby podejmujące najważniejsze decyzje w państwie.

– Chcemy się wzajemnie słuchać i odbierać sygnały, które wysyłają do nas rolnicy – mówił Józef Ramlau. – Wnioski ze spotkań przekażemy ministrowi.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *