W Osieku nad Wisłą zagrały kapele weselne

Box2 Obrowo
Fot. Łukasz Piecyk

Muzyka łączy pokolenia. W miniony wtorek na Tarasie Widokowym im. Michała Kokota spotkali się artyści prezentujący muzykę weselną. Publiczność wysłuchać mogła zarówno twórczości grup ogólnopolskich, jak i chórów z terenu gminy. Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Wisły.

Kolejna edycja największego festiwalu rzecznego w Polsce przeszła do historii. Przez pięć dni mieszkańcy regionu bawili się nad brzegami Wisły – od Włocławka po Toruń. Wydarzenie było doskonałą okazją, by poznać tajemnice największej polskiej rzeki, jej kulturę i dziedzictwo, jakim były m.in. drewniane płaskodenne jednostki, znane na Wiśle od wieków. Batami, szkutami czy galarami spławiano w dół towary i transportowano wybierany z dna piasek. Łodzie, które przez lata służyły gospodarce i rybakom, można było podziwiać od 11 do 15 sierpnia na kujawsko-pomorskim nadbrzeżu. We wtorek 13 sierpnia tradycyjna tratwa Flisu Obojga Narodów dobiła do Osieka nad Wisłą.

REKLAMA

Tego dnia nad rzeką stanęły liczne stoiska edukacyjne prezentujące dawne rzemiosła i zawody, w tym: szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okręgowe, a także folklor i kulturę regionów nadwiślańskich. Nie zabrakło również jarmarku tradycyjnych produktów znad Wisły, a także targów kulinarnych.

O muzykę zadbała dziecięca sekcja Osieckiej Grupy Teatralno-Wokalnej. Tuż po jej występie pod Tarasem Widokowym na rzece pojawiła się barwna parada kilkudziesięciu statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Podziwiać można było m.in. litewskie wiciny, francuskie gabary i łodzie wikińskie.

Tłumnie zgromadzeni miłośnicy Wisły przywitali gości śpiewem, chlebem i solą. Ci zaś odwdzięczyli się, prezentując wszystkim ideę swojej wyprawy i opowieści o tradycjach spławu towarów Niemnem i Wisłą w XVI w.

Tuż po prezentacji sceną ponownie zawładnęli artyści Osieckiej Grupy Teatralnej. Tym razem zaprezentowali komediowy spektakl „Gdzie ci mężczyźni…?”.

– W ramach Festiwalu Wisły, na Tarasie Widokowym im. Michała Kokota, zorganizowaliśmy również Ogólnopolski Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych – mówi Ewelina Mytlewska, animator Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie. – Formę ogólnopolską wydarzenia, którego inicjatorem jest zmarły przed laty Michał Kokot, przyjęło w 2017 r.

Przed publicznością swoje umiejętności zaprezentowało 14 zespołów z całej Polski, w tym lokalne: Zespół Ludowy „Kawęczynianki”, Chór Seniora „Sami-Swoi” z Obrowa i Kapela Ludowa im. Kamińskich.

– Największym atutem wydarzenia jest to, że kapele grały muzykę na żywo – dodaje Ewelina Mytlewska. – Przyjechały do Osieka nad Wisłą m.in. z akordeonami, instrumentami dętymi i skrzypcami. Większość wystąpiła w tradycyjnych strojach ludowych.

W międzyczasie każdy mógł zwiedzić wodujące statki i łodzie uczestniczące w spływie, a obecni na nich flisacy opowiedzieli o ich historii, konstrukcji i zastosowaniu. Do późnego wieczora organizowane były także bezpłatne rejsy po Wiśle.

Wszystkich obecnych organizatorzy zaprosili na rejsy galarem „Maria”, połączone z czytaniem fragmentów wiślanej poezji, śpiewaniem pieśni przez aktorów i poetów z Kujaw, ziemi dobrzyńskiej i Trójmiasta. Nie zabrakło także animacji dla dzieci. Te odbywały się w trakcie „Rejsu z Szamanem z rzeki”.

Na zakończenie, tuż po zmroku, na scenie koncert zagrał zespół Trzy Korony.

Flisacy opuścili Osiek nad Wisłą w środę 14 sierpnia i udali się w dalszą drogę, w stronę Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *