W Osieku nad Wisłą powstała leśna ekościeżka

Box2 Obrowo Wiadomości
fot. nadesłane

W Osieku nad Wisłą powstała leśna ekościeżka. To miejsce, w którym uczniowie będą mogli zapoznawać się z lokalną przyrodą, które zostanie także udostępnione mieszkańcom. Powstanie ekościeżki to efekt inicjatywy jednej z nauczycielek, która zgłosiła projekt do budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Opiekę nad ścieżką przejęli uczniowie tutejszej szkoły podstawowej.

Leśna ekościeżka w Osieku nad Wisłą będzie pełnić ważną rolę dla społeczności szkolnej. To tutaj uczniowie, ale i starsi mieszkańcy gminy, będą mogli dowiedzieć się więcej na temat miejscowej przyrody. Wszystko za sprawą kilkunastu tablic edukacyjnych, które zostały umiejscowione wzdłuż ścieżki. Oprócz tego w nowo zaaranżowanej przestrzeni pojawiły się elementy małej architektury. Powstanie ścieżki jest wynikiem współpracy kilku instytucji: Szkoły Podstawowej w Osieku nad Wisłą, Starostwa Powiatowego w Toruniu, Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Dobrzejewice, miejscowego sołectwa oraz gminy Obrowo. 

REKLAMA

Z pomysłem powstania leśnej ekościeżki wyszła jedna z nauczycielek w Zespole Szkół w Osieku nad Wisłą. Agnieszka Woźny, która na co dzień naucza geografii, napisała projekt, który został zgłoszony do budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Ostatecznie udało się odnieść sukces i ze środków wspomnianego budżetu na realizację projektu trafiło 9 050 zł. 

Opiekę nad ekościeżką przejęli natomiast sami uczniowie, którzy zadeklarowali, że będą się nią zajmować. Przewodniczący klas 4a i 4b w imieniu uczniów odebrali z rąk dyrektorki szkoły Katarzyny Wachowskiej „akt przekazania ścieżki pod zarząd i opiekę”. 

Teren, na którym powstała ścieżka, w dzierżawę gminie Obrowo przekazały Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Dobrzejewice. Wydały przy tym zezwolenie na jego adaptację pod cele edukacyjne. Wykarczowaniem, oczyszczeniem i utwardzeniem terenu zajęła się gmina, w ścisłej współpracy z Radą Sołecką Osieka nad Wisłą i sołtysem Tomaszem Wieczyńskim. Ścieżka została umiejscowiona w centrum Osieka nad Wisłą, między szkołą a sklepem Lewiatan.

W Osieku nad Wisłą powstała leśna ekościeżka– Mamy w gminie kolejne atrakcyjne spacerowe miejsce. To kapitalny pomysł szkoły, który gmina z przyjemnością, bez wahania, wspiera i ułatwia jego realizację – mówiła Joanna Zielińska, kierownik gminnego działu oświaty i sportu. – W imieniu wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego zapraszam tutaj, do Osieka nad Wisłą podziwiać efekty wspólnej pracy społeczności szkolnej, Starostwa Powiatowego w Toruniu, sołectwa i urzędników.

Uczniowie pierwszy spacer na nowej ścieżce mają już za sobą. Leśne klimaty przypadły im do gustu, a dzięki tablicom informacyjnym można połączyć przyjemne z pożytecznym. Ze spaceru ekościeżką można bowiem wyjść bogatszym o wiedzę o gatunkach zwierząt i roślin, jakie występują w najbliższej okolicy. Dla uczniów jest to o tyle wyjątkowe, że to właśnie od nich samych zależy, w jakim stanie utrzymywana będzie ekościeżka. Biorąc pod uwagę zainteresowanie, jakie okazali podczas pierwszych spacerów, można być spokojnym, że miejsce to będzie służyło także kolejnym pokoleniom.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *