W najbliższą sobotę kolejna wycieczka rodzinna z PTTK

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Odbędzie się ona w sobotę 22 stycznia.

Zbiórka uczestników o godz. 7:15 przy dworcu PKS na ul. Dąbrowskiego w Toruniu, skąd o godz. 7.25 nastąpi wyjazd do Chełmży. Trasa wędrówki będzie wiodła z Chełmży, poprzez Nową Chełmżę, Dziemiony, Grzegorz, Dubielno, do Wrocławek. Wycieczka będzie liczyła około 18 km długości. Pokieruje nią przodownik turystyki pieszej PTTK Rajmund Czechowski. W trakcie wycieczki będzie można zobaczyć dwory w Nowej Chełmży, Dubielnie i Wrocławkach.

REKLAMA

Dubielno to wieś w gminie Papowo Biskupie. W 1341 roku wielki mistrz Zakonu Dytrych von Altenburg nadał sołectwo w Dubielnie Hermanowi Kuthenow. W 1438 wieś należała do Krzyżaków, w prokuratorstwie papowskim. Po II pokoju toruńskim w 1466 roku własność królewska. W 1505 roku król Aleksander Jagiellończyk nadał wieś wraz z dawnym okręgiem krzyżackim w Papowie – biskupom chełmińskim.

W 1570 roku należała do papowskiego klucza dóbr biskupów chełmińskich. W 1646 roku wieś nadal była własnością biskupów chełmińskich. Podobnie jak inne osady i wioski spustoszona i wyludniona podczas wojen szwedzkich. W Dubielnie przy szkole znajduje się początek ścieżki przyrodniczo-historycznej, która powstała w 2017 roku na terenie gminy Papowo Biskupie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.