W Łysomicach wydają najwięcej na inwestycje w powiecie toruńskim

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

Ukazał się ranking pisma “Wspólnota” dotyczący inwestycji samorządowych. Wynika z niego, że gmina Łysomice wydaje najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca w powiecie toruńskim – 1966,75 zł.

Ranking dotyczy wydatków inwestycyjnych za lata 2018-2020, obejmuje więc zarówno rekordowy rok 2018, jak pandemiczny 2020, w którym tego typu fundusze były znacznie ograniczone. Z zestawienia wynika, że Łysomice są drugą gminą w województwie kujawsko-pomorskim pod względem wartości wydatków na inwestycje w przeliczeniu per capita. Więcej wydaje się w Osielsku – 2534,69 zł. W ujęciu ogólnopolskim Łysomice zajmują 57. miejsce, jest to spadek z 29 pozycji, zajmowanej w poprzednim rankingu za lata 2017-19.

REKLAMA

W zestawieniu miast wojewódzkich Toruń zajmuje 8 miejsce, średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca wyniosły 1891,64 zł. Natomiast jeśli chodzi o zestawienie powiatów, toruński znajduje się obecnie na 94 miejscu z kwotą 249,06 zł. W poprzedniej edycji była to 156 lokata.

Przy układaniu rankingu brano pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach. W ten sposób jego twórcy chcą uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach samorządowych, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *