Dawny magazyn zboża w Łysomicach zostanie przebudowany i zaadaptowany na cele rekreacyjno-edukacyjne. Zagospodarowany budynek będzie służyć aktywizacji społecznej. Jednym z projektów realizowanych w ramach programu rewitalizacji będzie „Lider dla seniorów”. Chętni do wzięcia udziału w projekcie mogą zgłaszać się do 28 lutego.
Na obszarze gminy Łysomice realizowane są działania infrastrukturalne, które mają przyczynić się do rewitalizacji społeczno-gospodarczej miejscowości Łysomice oraz Ostaszewo. Na tym terenie stwierdzono dużą koncentrację negatywnych zjawisk społecznych. Jednym z problemów jest niewystarczający system wsparcia seniorów w obliczu starzejącego się społeczeństwa oraz wysoki poziom uzależnienia od pomocy społecznej. W ramach programu rewitalizacji w gminie Łysomice realizowane są dwa projekty.
Pierwszy z nich to projekt twardy, obejmujący przebudowę istniejącego budynku magazynowego na cele rekreacyjno-edukacyjne – tłumaczy Elwira Jarosz, inspektor ds. zamówień publicznych z Urzędu Gminy Łysomice.
Gmina Łysomice złożyła stosowny wniosek, aby otrzymać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach działania „Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność”.
Zaadaptowany budynek umożliwi utworzenie Centrum Aktywizacji Społecznej, w którym będą mogły odbywać się m.in. szkolenia w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych czy zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. W nowo zagospodarowanym budynku będą realizowane zajęcia edukacyjne i wyrównawcze dla dzieci i młodzieży, zajęcia prozdrowotne, porady prawne czy spotkania z doradcą zawodowym. Wnioskodawcy zależy także na tym, aby ogólnodostępna przestrzeń dla mieszkańców stała się miejscem spotkań seniorów. Będą oni mogli korzystać z przeznaczonych dla nich usług opiekuńczych. W planach jest także powstanie czytelni. Takie działania w dłuższej perspektywie mają doprowadzić do ożywienia społecznego w gminie.
Po dokonaniu niezbędnych prac budowlanych w budynku będą funkcjonować m.in. sale wielofunkcyjne i gabinet psychologa, a także zaplecze sanitarno-porządkowe. Toalety będą dostępne także dla osób, korzystających z zewnętrznego terenu rekreacyjnego – opowiada Elwira Jarosz. – W sali wielofunkcyjnej planujemy też niekomercyjny kącik kawiarniany.
Budynek starego magazynu o powierzchni ok. 600 mkw. zostanie w części wyremontowany i poddany termomodernizacji. Projekt przebudowy zakłada wykorzystanie ażurowej konstrukcji stalowej, która zostanie obrośnięta zielenią. Dzięki temu budynek będzie lepiej korespondował z estetyką otoczenia.

Na pustej powierzchni elewacji będziemy mieli możliwość zamontowania ekranu. Dzięki temu będzie można zorganizować kino letnie – informuje Elwira Jarosz.
W planach jest wykonanie niezbędnej infrastruktury technicznej, m.in. kanalizacji sanitarnej i deszczowej, parkingów i chodników. Projekt zakłada poza tym zagospodarowanie terenu, łącznie z montażem elementów małej architektury, schodów i pochylni dla osób niepełnosprawnych. Teren wokół budynku zostanie utwardzony, pojawią się także nasadzenia. To jednak nie wszystko. Inwestor zatroszczy się także o stworzenie placu zabaw, siłowni zewnętrznej i altan. Powstanie także płytki zbiornik wodny, który uatrakcyjni odbiór zieleni na elewacji.
Teren rekreacyjny będzie składał się z m.in. z boksów wypoczynkowych z ławkami. Powstanie fontanna z oczkiem wodnym, zostanie postawiony zegar słoneczny. Projektowany jest także skate park – tłumaczy Elwira Jarosz.
Na adaptowanym terenie będą realizowane różnorodne projekty społeczne. Aktualnie trwa rekrutacja do projektu „Lider dla seniorów”. To cykliczne spotkania dla osób starszych z obszaru objętego programem rewitalizacji. Przeznaczone są dla osób powyżej 60. roku życia. Seniorzy mogą zapisywać się w Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Łysomice do 28 lutego 2020 r. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego i składany w ramach projektu grantowego „Lokalne Ośrodki Włączenia Społecznego Ziemi Gotyku”. Wnioskodawcy zależy na maksymalnej aktywizacji osób starszych oraz ich zintegrowaniu z lokalną społecznością. Działania edukacyjne, rekreacyjne i kulturalne obejmą 55 uczestników – 40 z Łysomic i 15 z Ostaszewa. W projekt zostanie zaangażowany psycholog, który przeprowadzi diagnozę wszystkich beneficjentów na początku i na końcu realizacji. Zaplanowane są cztery kategorie działań. Pierwsza pomoc i terapia grupowa z psychologiem, zajęcia w Regionalnej Izbie Historii i Tradycji, warsztaty z zakresu instrumentów aktywizacji społecznej oraz warsztaty z przygotowania potraw z gęsiny. Uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w zajęciach psychologicznych, rękodzielniczych, informatycznych oraz w zajęciach z pierwszej pomocy. Czeka ich także wizyta w Łysomickim Muzeum.
Zajęcia będą odbywały się od kwietnia do listopada – mówi Elwira Jarosz.
Seniorzy poznają historię ziemi chełmińskiej, będą mogli stworzyć własny stroik i nauczą się robić zakupy przez internet. W ramach zajęć wszyscy mogą liczyć na pełne wyżywienie. Podsumowaniem projektu będzie spotkanie kulinarne „Aktywnie z gęsiną w tle”, które – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – odbędzie się już w zrewitalizowanym pomieszczeniu w Łysomicach.
Ile razy byl na to przetarg
Tyke razy ile trzeba zeby bylo dobrze
Ile będzie aneksów?
Koszty to 3.8 milionów
A po aneksach pewnie z 5 milionów będzie.
Ciekawe czy ta inwestycja tez trafi do sądu
Lub prokuratury. Jak poprzednie inwestycje w Gminie. Chociażby remont budynku urzędu gminy jest w prokuraturze i RIO.