W Łysomicach powstała szkółka kolarska dla dzieci i młodzieży [WIDEO]

Box1 Łysomice Wiadomości
fot. nadesłane

Kolarski Klub Sportowy to szansa dla najmłodszych mieszkańców gminy, aby aktywnie spędzać wolny czas. Trenerzy przeprowadzili już wstępne testy sprawnościowe dzieci, wykorzystując metodę, która jest unikalna na skalę krajową. Okazało się, że w młodzieży drzemie duży potencjał.

Inicjatorem powstania klubu jest Błażej Janiaczyk, trener w Szkole Mistrzostwa Sportowego i UKS Copernicus Toruń, od najmłodszych lat związany z gminą Łysomice. 

REKLAMA

Zawsze mi się marzyło, żeby stworzyć klub kolarski. Plan rozwoju kolarstwa w naszym regionie obejmuje kilka gmin, Łysomice są jedną z nich. Chciałem stworzyć w naszej gminie strukturę klubową o profilu kolarskim – opowiada Błażej Janiaczyk.

Wójt dał zielone światło dla oddolnej inicjatywy. Stworzenie klubu kolarskiego zostało poprzedzone wywiadem środowiskowym i szczegółową analizą możliwości młodzieży z terenu gminy. Testy sprawnościowe zostały przeprowadzone w każdej z czterech szkół zlokalizowanych w gminie Łysomice. Zostały w tym celu wykorzystane trenażery, czyli urządzenia, umożliwiające trening w warunkach sztucznych. Dzieci ścigały się na czterech stacjonarnych rowerach ze specjalnym oprogramowaniem, które dobierało obciążenia. Symulowaną próbę, zakończoną krótkim podjazdem, przeprowadzono na dystansie 500 m.

Wirtualny wyścig kolarski wymyślił Michał Kwiatkowski, mistrz świata. Jest to nietuzinkowa metoda naboru, unikatowa na skalę ogólnopolską i jesteśmy z niej bardzo dumni. Przez 5 lat udało nam się przebadać ponad 6 tys. dzieci z powiatu toruńskiego – tłumaczy Błażej Janiaczyk.

Przebadane zostały dzieci z klas 4., 5. i 6. To, zdaniem trenera, najlepszy wiek, aby rozpocząć swoją przygodę z kolarstwem. 

Zobaczyliśmy w tych dzieciach bardzo duży potencjał – mówi Błażej Janiaczyk.

Po przeprowadzonych testach zostały wyłonione najlepsze osoby ze wszystkich szkół. Na podstawie list rekomendacyjnych trenerów dyrektorzy placówek wskazali zawodników, którzy wzięli udział w pierwszych mistrzostwach szkół podstawowych z terenu gminy o puchar wójta. Trener i członkowie zarządu klubu podkreślają jednak, że sport jest dla wszystkich i dla nikogo nie zamykają swojej szkółki. 

Najważniejszą ideą, która nam przyświeca, jest zagospodarowanie czasu wolnego dla dzieci. Wszystkie nasze zajęcia mają na celu usprawnienie dzieci. Oczywiście w przyszłości będziemy dążyć też do rywalizacji w lidze uczniowskich klubów sportowych, która obejmuje swoim zasięgiem całe województwo. W ciągu roku odbywa się ok. 25 wyścigów ligowych – wyjaśnia Błażej Janiaczyk.

Rozruch łysomickiej szkółki kolarskiej nie byłby możliwy bez wsparcia UKS Copernicus Toruń, najlepszego klubu kolarskiego w Polsce. To właśnie dzięki niemu udało się zgromadzić wkład własny i wypożyczyć kaski, rowery szosowe i stroje kolarskie. Swoją pomoc zaoferował także Jan Kalinowski, dyrektor łysomickiej podstawówki. Na terenie szkoły zostało udostępnione dla młodych kolarzy miejsce na magazynowanie rowerów. Na sali gimnastycznej będą się odbywać treningi ogólnosprawnościowe. Ich celem będzie rozwój koordynacji ruchowej u dzieci. Zaplanowane są także specjalistyczne ćwiczenia na rolkach kolarskich. Członkowie klubu będą oczywiście uczyć się również prawidłowej jazdy na rowerze, czyli podstawowych technik jazdy i zasad bezpieczeństwa. Zajęcia terenowe będą odbywać się na placu za szkołą. Dzieci będą się oprócz tego uczyć jazdy w peletonie, co ma istotne znaczenie w odniesieniu do startu w zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *