W Kończewicach powstaje Kopiec “Ziemia Polaków”. Kiedy zostanie ukończony?

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

Kopiec „Ziemia Polaków” w Kończewicach ma być symbolem narodowych bohaterów, miejsca walki i męczeństwa. Powstaje w miejscu, w którym odbywają się najważniejsze uroczystości związane ze świętami państwowymi. Obecnie trwa jego budowa, która planowo ma się zakończyć jeszcze przed obchodami listopadowego Święta Niepodległości. 

Ukończenie Kopca „Ziemia Polaków” ma być wydarzeniem ważnym nie tylko lokalnie. Dołączy on do kilku innych tego typu obiektów w kraju. Mieścić się będzie w istniejącym już Miejscu Pamięci w Kończewicach, gdzie odbywają się gminne uroczystości. Pomysłodawcami budowy kopca byli lokalni kombatanci, którzy zawiązali w tym celu Stowarzyszenie Budowy Kopca „Ziemia Polaków”. Celem jest upamiętnienie Polaków poległych w walkach o niepodległość ojczyzny. Obecnie trwa jego budowa i już teraz wrażenie robi ogrom przedsięwzięcia. Choć to jeszcze nie efekt końcowy, to już widać rozmiary powstającego kopca.

REKLAMA

– Kopiec podobny jest do już istniejących w kraju tego rodzaju budowli. Korpus kopca jest w kształcie wzniesienia – ściętego stożka o średnicy 25 m u podstawy i wysokości 8 m. Atrakcją na kopcu na pewno będzie ścieżka rekreacyjna, która prowadzi na platformę widokową, a szczyt kopca zwieńczą maszty flagowe – informuje Katarzyna Orłowska, inspektor ds. promocji Urzędu Gminy Chełmża.

Ideę towarzyszącą Stowarzyszeniu Budowy Kopca „Ziemia Polaków” aktywnie wspierają władze gminy. Będzie to kolejny już obiekt znajdujący się w Miejscu Pamięci. Do tej pory znajdował się tam Mur Pamięci, w którym w specjalnych woreczkach i urnach gromadzona jest ziemia z historycznych miejsc walk w kraju i za granicą. Ofiarowywana jest przez darczyńców, dzięki którym w Murze Pamięci znajdziemy już ziemię z łącznie 206 miejsc. 

Miejsce pamięci mieści się w Kończewicach przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 551 z drogą krajową nr 1. 

– Miejsce Pamięci Kopiec „Ziemia Polaków” w Kończewicach jest miejscem organizacji uroczystości patriotycznych, rocznicowych i świąt państwowych. W przyszłości planowane jest również powstanie tu ośrodka do prowadzenia działań dydaktycznych z młodzieżą szkolną – mówi Katarzyna Orłowska.

Kopiec z Kończewic będzie kolejnym w Polsce tego typu obiektem. Największą liczbą kopców, bo aż 5, może się pochwalić Kraków. To kopce Krakusa, Wandy, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II. Do najsłynniejszych należą także Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei, Kopiec Adama Mickiewicza w Sanoku, Kopiec Wolności w Poznaniu, Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich oraz Kopiec Tatarski w Przemyślu. Niedługo do tej listy dopisać będzie można również Kończewice. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, właśnie przy nim w gminie Chełmża obchodzić będziemy najbliższe Święto Niepodległości.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *