W kobiecym kręgu – projekt wytchnieniowy w gminie Łysomice

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. nadesłane

„W kobiecym kręgu – wsparcie mam o niebieskim sercu” – tak nazywa się realizowany w Łysomicach projekt, zaadresowany do matek dzieci z autyzmem. Uczestniczki przedsięwzięcia w ciągu dwóch miesięcy jego trwania korzystały z sesji relaksacyjnych (masaż, aromaterapia), usług makijażystki, spotkań z terapeutą, a na koniec wzięły udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej. – Poprzez nasze działania chcemy wydobyć z każdej matki naturalne piękno, które doda jej siłę i moc do działania, naładuje baterie – mówi Svitlana Razdolska, pomysłodawczyni inicjatywy.

W projekcie wzięło udział 10 mam z toruńskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem. Dla wielu z nich była to pierwsza od dawna okazja, by oderwać się od opieki nad swoim dzieckiem, wyjść z domu i zregenerować siły.

REKLAMA

Jak wiadomo z licznych badań, matki dzieci z autyzmem narażone są na stres i depresję, co ma związek ze specyfiką tego zaburzenia, charakteryzującego się m.in. trudnościami w kontaktach z otoczeniem, problemami w komunikowaniu uczuć – mówi Svitlana Razdolska, liderka projektu „W kobiecym kręgu – wsparcie mam o niebieskim sercu”. – Często takie osoby pozostają też w trudnej sytuacji ekonomicznej, rezygnując z działalności zawodowej, by poświęcić się w pełni opiece nad dzieckiem. Nasze działania miały sprawić, że uczestniczki projektu odzyskają wiarę w siebie, zaczną cieszyć się na nowo każdym dniem i wyjdą z roli matki, która nie ma czasu na swoje własne życie. Wierzę, że przełoży się na to korzyści dla całej rodziny, bo przecież zadowolona mama to szczęśliwe dziecko, szczęśliwa rodzina – deklaruje inicjatorka akcji.

Na początku projektu zorganizowano międzykulturowe warsztaty kulinarne, które poprowadziła Svitlana Razdolska – wspólne lepienie pierogów i gotowanie oryginalnego barszczu ukraińskiego było okazją, by uczestniczki i pomysłodawczyni projektu lepiej się poznały i polubiły.
Svitlana Razdolska, dyplomowana masażystka z 25-letnią praktyką, specjalizująca się w masażu relaksacyjnym i aromatoterapii (na co dzień prowadzi Gabinet Masażu w SPZOZ w Łysomicach), zaprosiła wszystkie uczestniczki na indywidualne sesje. Panie mogły skorzystać z masażu relaksacyjnego całego ciała, masażu twarzy – Kobido, masażu hawajskiego – Lomi Lomi, a także sesji BARS – to zabieg energetyczny z zakresu medycyny naturalnej, który wprowadza w stan relaksu i uwalnia od bagażu negatywnych emocji. W razie potrzeby sesje relaksacyjno-terapeutyczne były przeprowadzane w domach tych uczestniczek, którym mogłoby być trudno wygospodarować czas i przyjechać do gabinetu masażu.

Odprężające i rewitalizujące masaże, połączone z aromaterapią, relaksacyjną muzyką, pomagają ukoić zmysły i naładować akumulatory, co szczególnie potrzebne jest osobom, które muszą na co dzień mierzyć się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest wychowanie dziecka w spektrum autyzmu – relacjonowało na Facebooku Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem.

Kolejny element projektu to warsztaty psychoterapeutyczne, których celem było zdobycie umiejętności radzenia sobie ze stresem, odzyskanie pewności siebie i regeneracja sił. W ramach zajęć, które poprowadziła Patrycja Piątek, certyfikowany facylitator Access BARS, uczestniczki projektu zastanawiały się m.in. nad tym, jak dużo w życiu zależy od naszego punktu widzenia – i jak można go zmienić, by nasze życie było lepsze.
Wreszcie przyszedł czas na widowiskowe metamorfozy uczestniczek projektu. Panie oddały się w ręce wizażystki Alicji Porębnej, która zrobiła im profesjonalny makijaż oraz udzieliła cennych porad z zakresu pielęgnacji urody i stylizacji. Efekt jej pracy został uwieczniony w trakcie sesji fotograficznej – wszystkie uczestniczki otrzymały trzy portrety wykonane przez fotografkę Emilię Citko, ukazujące piękne i silne kobiety, wspierające swoje dzieci.

W czwartek 18 listopada w odnowionym budynku Gminnej Spółdzielni w Łysomicach odbyło się podsumowanie całego projektu. Ściany obiektu ozdobiły fotograficzne portrety „mam o niebieskim sercu”, z krótkim koncertem wystąpiła utalentowana wokalistka Faina Razdolska, prywatnie córka pomysłodawczyni akcji. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie osoby zaangażowane w realizację projektu. Obecni byli także wójt gminy Łysomice Piotr Kowal i przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski. Przy kawie i cieście prowadzono długie rozmowy, dzieląc się wrażeniami z uczestnictwa w projekcie.

Svitlana Razdolska, nasza czarodziejka, kobieta o wielkim sercu i jeszcze większej empatii, przy pomocy Emilii Citko, Alicji Porębnej, Patrycji Piątek, Mikołaja Konopki i gościnności wójta gminy Łysomice Piotra Kowala, zorganizowała dla nas – matek dzieci z autyzmem – niesamowitą przygodę, cudowny projekt terapeutyczny. Dziękuję za to, że mogłam poczuć się sobą i nareszcie znaleźć 5 minut wolnych od autyzmu. Cudownie, że otaczają mnie ludzie, którym się chce pomagać – napisała na Facebooku jedna z uczestniczek projektu, Ewa Lewandowska.

Serdecznie dziękujemy za te wspaniałe chwile, relaks i cudowną pamiątkę na całe życie – zadeklarowało na swoim fanpage’u Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem.

Projekt „W kobiecym kręgu – wsparcie mam o niebieskim sercu” był pierwszą inicjatywą nieformalnej grupy, której liderką jest Svitlana Razdolska. Pomysłodawczyni projektu pochodzi z Doniecka, od sześciu lat mieszka w Polsce. Ukończyła studia ekonomiczne i z zakresu HR. Prowadzi mediacje i sesje Access BARS. Bierze udział w licznych projektach międzykulturowych, współpracując m.in. z Fundacją EMIC. W przyszłości chce powołać fundację, która będzie zajmować się wspieraniem kobiet w trudnych sytuacjach życiowych. Przyszłą fundację Svitlana Razdolska pragnie stworzyć ze swoimi dorosłymi córkami – Ladą i Fainą.

Projekt ,,W kobiecym kręgu – wsparcie mam o niebieskim sercu” został zrealizowany w ramach konkursu ,,Mikrogranty z OWES w Toruniu 2021” oraz dzięki wsparciu gminy Łysomice.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *