W hołdzie rolnikom. Jutro odsłonięcie pomnika w Parku Pamięci

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
fot. Wizualizacja instalacji/UMWKP

W niedzielę o godz. 9:00 w toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbędzie się uroczyste odsłonięcie kolejnego pomnika. Wydarzenie towarzyszyć będzie obchodom dożynek wojewódzkich, które w tym roku odbywają się w Toruniu.

Pomnik poświęcony jest mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w ramach, określanej obecnie jako zbrodnia pomorska, ludobójczej akcji „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy. Na pomniku widnieje napis „Pamięci chłopów i ziemian, którzy zapłacili najwyższą cenę za polskość Pomorza”.

REKLAMA

– Instalacja składa się z dwóch elementów – części wykonanej z czarnego granitu, rzeźbionej w taki sposób, aby przypominać orkę, czynność, która kojarzy się z przygotowaniem pola pod zasiew i nowe życie. Tutaj gwałtownie przerwana zastygła w kamieniu staje się symbolem śmierci, przemocy i okrucieństwa zbrodni pomorskiej – wyjaśnia autor Zbigniew Mikielewicz. – Zamysł drugiego elementu będzie realizowany na wydzielonym za pomnikiem terenie, na którym wysiewane będzie zboże. Okres wegetacyjny symbolizować będzie cykl życia, tak dobrze rozumiany przez mieszkańców wsi, a coroczny rytuał zasiewów i zbiorów będzie wyrazem naszej żywej pamięci o tych, którzy za polskość Pomorza zapłacili najwyższą cenę

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *