W Grębocinie powstanie Dom Światła. Będzie w nim prowadzona m.in. opieka wytchnieniowa

Box1 Wiadomości
Fot. wizualizacja / nadesłane

Toruńska Fundacja Światło zamierza postawić usługowy budynek, w którym swoją siedzibę znajdą m.in. Akademia Walki z Rakiem i Dom Pobytu Dziennego. W Domu Światła będą także świadczone usługi opieki wytchnieniowej. Będzie to pierwsza tego typu placówka na terenie powiatu toruńskiego.

Dom Światła powstanie w Grębocinie przy ul. Lampkowskiego. Fundacja Światło otrzymała działkę pod budowę od zboru protestanckiego “Chrystus dla wszystkich”. Przetarg na jego budowę został ogłoszony ok. 3 tygodnie temu. Stanęły do niego 4 firmy. W zeszłym tygodniu wybrano wykonawcę, a wczoraj Fundacja Światło podpisała z nim umowę. Budowa pochłonie 3.5 mln zł. Złożono już wnioski o dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

REKLAMA

Znajdzie się w nim Akademia Walki z Rakiem i Dom Pobytu Dziennego. Nowością będzie jednak stworzenie miejsca do świadczenia usług opieki wytchnieniowej. W powiecie toruńskim nie ma jeszcze placówki, świadczącej takie usługi. Czym jest opieka wytchnieniowa? To czasowa usługa opiekuńcza nad osobą niesamodzielną, wykonywana w zastępstwie za stałego opiekuna. Może być powodowana zdarzeniem losowym, ale nie tylko. Chodzi przede wszystkim o stworzenie możliwości odpoczynku dla faktycznego opiekuna. Organizacją takiej pomocy zajmują się jednostki samorządu terytorialnego w ramach systemu pomocy społecznej.

W Domu Światła znajdzie się 15 łóżek całodobowych. Maks. czas świadczenia całodobowej usługi opieki wytchnieniowej to 3 miesiące. Znajdzie się tam także 20 miejsc dziennych. Budynek ma zostać oddany do użytku na jesieni 2021 r. Będzie służył podopiecznym z całego powiatu toruńskiego.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *