W gminie Zławieś Wielka realizowany będzie program „Senior +”

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. pixabay.com

Projekt Fundacji Werwa, realizowany na terenie gminy Zławieś Wielka, zakłada m.in. prowadzenie Dziennego Domu Pomocy w Przysieku. Kończy się on już w październiku, ale podopieczni placówki nie muszą się martwić. Fundacji we współpracy z gminą udało się pozyskać środki na nowy program „Senior +”.

Fundacja Werwa w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej i gminą Zławieś Wielka realizują projekt Dziennego Domu Pomocy. Placówka działa w Przysieku od września 2018 r. i przystosowana jest do świadczenia usług dla 30 osób. Celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług środowiskowych oraz wsparcie osób niesamodzielnych i ich otoczenia na terenie gminy Zławieś Wielka i miasta Toruń. Dzienny Dom Pomocy w Przysieku pomaga w codziennych czynnościach i zachowywaniu aktywnego trybu życia osobom niepełnosprawnym, niesamodzielnym i starszym. Dla podopiecznych organizowane są w nim zadania aktywizujące sferę psychiczną i fizyczną oraz zajęcia logopedyczne, psychologiczne, terapeutyczne i integracyjne. Zajęcia pomagają rozwijać zainteresowania i kontakty interpersonalne. Zaliczają się do nich m.in. zajęcia teatralne, muzyczne czy plastyczne. Podopieczni objęci są także opieką pielęgniarską, a nawet kosmetyczno-fryzjerską.

REKLAMA

Na terenie Dziennego Domu Pomocy powstało również Centrum Usług Środowiskowych. Centrum świadczy usługi prawne, informacyjne, doradcze i szkoleniowe na rzecz osób niesamodzielnych i ich otoczenia. Chodzi m.in. o udzielanie porad prawniczych i psychologicznych. Dla kilku osób w ramach projektu świadczone są także niestacjonarne usługi opiekuńcze, łącznie z dowożeniem posiłków do domu. Projekt pierwotnie miał zakończyć się w październiku.

– W związku z bardzo pozytywnym odzewem gmina Zławieś Wielka wraz z Fundacją Werwa pozyskała środki z programu „Senior+”. Pozwolą one wyremontować pomieszczenia w dotychczas istniejącym budynku oraz zaadaptować je na nowy Dzienny Dom Pomocy. Środki pozwolą także na zakup niezbędnego wyposażenia – tłumaczy Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka.

Projekt będzie w dalszych etapach finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego realizacja pozwoli na nieprzerwane kontynuowanie dotychczas świadczonych usług opiekuńczych. Liczba miejsc, dostępna dla podopiecznych, zwiększy się do 39 osób.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *