W gminie Zławieś Wielka realizowany będzie program „Senior +”

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. pixabay.com

Projekt Fundacji Werwa, realizowany na terenie gminy Zławieś Wielka, zakłada m.in. prowadzenie Dziennego Domu Pomocy w Przysieku. Kończy się on już w październiku, ale podopieczni placówki nie muszą się martwić. Fundacji we współpracy z gminą udało się pozyskać środki na nowy program „Senior +”.

Fundacja Werwa w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej i gminą Zławieś Wielka realizują projekt Dziennego Domu Pomocy. Placówka działa w Przysieku od września 2018 r. i przystosowana jest do świadczenia usług dla 30 osób. Celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług środowiskowych oraz wsparcie osób niesamodzielnych i ich otoczenia na terenie gminy Zławieś Wielka i miasta Toruń. Dzienny Dom Pomocy w Przysieku pomaga w codziennych czynnościach i zachowywaniu aktywnego trybu życia osobom niepełnosprawnym, niesamodzielnym i starszym. Dla podopiecznych organizowane są w nim zadania aktywizujące sferę psychiczną i fizyczną oraz zajęcia logopedyczne, psychologiczne, terapeutyczne i integracyjne. Zajęcia pomagają rozwijać zainteresowania i kontakty interpersonalne. Zaliczają się do nich m.in. zajęcia teatralne, muzyczne czy plastyczne. Podopieczni objęci są także opieką pielęgniarską, a nawet kosmetyczno-fryzjerską.

REKLAMA

Na terenie Dziennego Domu Pomocy powstało również Centrum Usług Środowiskowych. Centrum świadczy usługi prawne, informacyjne, doradcze i szkoleniowe na rzecz osób niesamodzielnych i ich otoczenia. Chodzi m.in. o udzielanie porad prawniczych i psychologicznych. Dla kilku osób w ramach projektu świadczone są także niestacjonarne usługi opiekuńcze, łącznie z dowożeniem posiłków do domu. Projekt pierwotnie miał zakończyć się w październiku.

– W związku z bardzo pozytywnym odzewem gmina Zławieś Wielka wraz z Fundacją Werwa pozyskała środki z programu „Senior+”. Pozwolą one wyremontować pomieszczenia w dotychczas istniejącym budynku oraz zaadaptować je na nowy Dzienny Dom Pomocy. Środki pozwolą także na zakup niezbędnego wyposażenia – tłumaczy Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka.

Projekt będzie w dalszych etapach finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego realizacja pozwoli na nieprzerwane kontynuowanie dotychczas świadczonych usług opiekuńczych. Liczba miejsc, dostępna dla podopiecznych, zwiększy się do 39 osób.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *