W gminie Zławieś Wielka powstaje ścieżka rowerowa. Będzie miała prawie 10 km długości

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
fot. nadesłane

Zławieś Wielka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców i angażuje się w rozbudowę infrastruktury rowerowej. Trwa realizacja dużej inwestycji, ponieważ budowana jest ścieżka rowerowa na trasie Przysiek – Rozgarty – Górsk z odgałęzieniem do Barbarki. Gmina przeznaczyła na realizację zadania ponad 1,5 mln zł.

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców oraz wsparcie niskoemisyjnego transportu drogowego. Zadanie realizowane jest w kooperacji pomiędzy gminą Zławieś Wielka, gminą miasta Toruń i powiatem toruńskim, a dofinansowywane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. 

REKLAMA

Zostanie wybudowane prawie 10 km drogi rowerowej na trasie od Torunia do Górska, wzdłuż drogi krajowej nr 80 i dróg gminnych – tłumaczy Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka. – To pierwszy etap budowy sieci ścieżek rowerowych w gminie Zławieś Wielka. Już niebawem składamy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, licząc na dofinansowanie budowy kolejnego odcinka ścieżki z Górska do Pędzewa. 

Powstająca infrastruktura z pewnością zachęci do poruszania się jednośladami nie tylko mieszkańców gminy. Dzięki połączeniu poprzez Barbarkę z istniejącą drogą rowerową, prowadzącą od Torunia do Unisławia, Łubianki i Wybcza, ułatwi wszystkim z niej korzystającym docieranie do urzędów, szkół, kościołów czy sklepów, a także zachęci do prowadzenia zdrowego, aktywnego trybu życia. Dużym walorem jest również atrakcyjne położenie ścieżki, która zwłaszcza w swej wschodniej części pozwala na podziwianie piękna leśnych ostępów. Ważny jest również aspekt ekologiczny – poprzez ograniczenie liczby pojazdów mechanicznych zmniejszy się ilość emisji spalin.

Wybudowanie ścieżki znacząco zwiększy bezpieczeństwo rowerzystów, ponieważ umożliwi odseparowanie ruchu pojazdów mechanicznych i rowerów. Brak wydzielonych dróg dla tych ostatnich jest jedną z głównych przyczyn wypadków z udziałem rowerzystów w powiecie toruńskim.

Pomimo licznie przeprowadzanych w ostatnich latach prac, związanych z poprawą stanu technicznego dróg, wciąż pozostaje wiele do zrobienia dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu jazdy rowerzystów. Ruch rowerowy wzdłuż większości ulic odbywa się aktualnie jezdnią, poboczami gruntowymi i fragmentami chodników – wyjaśnia Krzysztof Rak. – Jest to szczególnie niebezpieczne na drodze krajowej, na której koncentruje się największy ruch pojazdów w gminie.

Zadanie pochłonie 6,4 mln zł, z czego 4,3 mln zł to dofinansowanie. Wkład gminy Zławieś Wielka to 1,5 mln zł. Powiat toruński wesprze projekt kwotą 500 tys. zł. Podobną sumę na realizację zadania przeznaczyła także gmina miasta Toruń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *