W gminie Obrowo rusza rekrutacja do projektu „Bliżej Was! Usługi opiekuńcze”

Box2 Obrowo Powiat toruński
Fot. Pixabay

Polskie społeczeństwo się starzeje. Trzy lata temu odsetek osób w wieku 65 lat + stanowił ponad 20 proc. populacji. W 2050 r. będzie on wynosił aż 34,8 proc. Coraz więcej ludzi dojrzałych boryka się z problemem wykluczenia społecznego. Temu przeciwstawić się chce samorząd gminy Obrowo.

Od czerwca Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczyna rekrutację do projektu „Bliżej Was! Usługi opiekuńcze”. Nabór wniosków trwać będzie do końca miesiąca.

REKLAMA

– Projekt skierowany jest do osób narażonych na wykluczenie społeczne, starszych i niesamodzielnych mieszkańców gminy, których swobodne funkcjonowanie jest ograniczone – mówi Beata Modrzyk-Dobrzyńska, koordynatorka działań, zastępczyni kierownika GOPS Obrowo. – Często takie osoby nie mają wsparcia rodziny. Każda okazja do rozszerzenia usług opiekuńczych jest przez nas wykorzystywana. Tym razem na realizację projektu pozyskaliśmy środki z konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Do programu przystąpić będzie mogło osiem osób – sześć kobiet i dwóch mężczyzn. W jaki sposób przeprowadzona zostanie rekrutacja?

Zainteresowani udziałem w projekcie mogą składać wnioski do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie. W rekrutację zaangażują się również pracownicy socjalni, którzy dokonają rozpoznania wśród swoich podopiecznych, a także pomogą wypełnić wnioski wszystkim chętnym.

Jakie zadania realizować będzie przydzielony opiekun? W jego obowiązkach leżeć będzie przede wszystkim pomoc w codziennych czynnościach: higienicznych, żywieniowych oraz porządkowych.

– Podobne usługi realizowane są przez cały rok w ramach pracy ośrodka – podkreśla Beata Modrzyk-Dobrzyńska. – Te są formą dodatkowej mobilizacji społeczeństwa. Zbliżonych projektów jest niewiele, ale mam nadzieję, że to się zmieni. Obecne są kroplą w morzu potrzeb.

W związku z projektem GOPS stworzy również dwa dodatkowe miejsca pracy. Realizacja programu przewidziana jest na dwa lata, z czego pierwsze 11 miesięcy finansowane będzie ze środków zewnętrznych. Koszty przez kolejny rok leżeć będą po stronie gminy. Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej wynosi ponad 123,5 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *