W gminie Łysomice trwa akcja #rowerowe30challenge

Box2 Łysomice Wiadomości
fot. nadesłane

W dobie epidemii bardzo popularne stają się różnego rodzaju wyzwania (po angielsku „challenge”), które motywują ludzi do aktywności i rywalizacji. W gminie Łysomice powstał challenge, który mobilizuje mieszkańców do wycieczek rowerowych. Cel? Pokonanie jednośladem 30 km na terenie gminy.

Akcję zainicjował przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski, który na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieścił mapkę pokonanej trasy wraz ze zdjęciami. Do podjęcia wyzwania nominował kolejne osoby. Pomysł podchwyciła także gmina Łysomice i przygotowała pamiątkowe bidony. Otrzymają je wszyscy odważni, którzy podejmą wyzwanie. Mieszkańcy wykazują się dużą pomysłowością w opracowywaniu swoich tras. Zakres możliwości mają szeroki, ponieważ na terenie gminy znajduje się coraz więcej dróg rowerowych. Ostatnie realizacje to odcinek Turzno – Kamionki Małe oraz Lulkowo – Różankowo. Budowa dróg i ścieżek rowerowych zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców.

REKLAMA

– Samorząd ma świadomość, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że budowa ścieżki rowerowej, która znajduje się przy drodze powiatowej lub wojewódzkiej, nie jest zależna tylko od lokalnego samorządu, ale także od innych organów. Jej powstanie często wiąże się także z wykupem gruntów i koniecznością zdobycia środków z wielu źródeł finansowania – tłumaczy Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Rowerowe wyzwanie jest okazją do poznania nowych ścieżek i odkrycia ciekawych miejsc na terenie gminy, których nie można zauważyć z perspektywy okna samochodu. Co trzeba zrobić, żeby podjąć #rowerowe30challenge? Przejechać wybrany odcinek 30 km w gminie Łysomice. Można przekraczać granice gminy, ale ważne, żeby min. 2/3 trasy znajdowało się w jej obrębie. Trasę i jej długość należy udokumentować za pomocą dowolnej aplikacji, np. Endomondo. Pozwala ona na wygenerowanie schematycznej mapki przebiegu trasy. Relację można uzupełnić zdjęciami, a następnie należy ją upublicznić w komentarzu pod postem na profilu Facebook gminy Łysomice. Mieszkańcy cieszą się, że gmina – pomimo ograniczeń pandemicznych – zaczyna ożywać. Wyzwanie podejmują nie tylko osoby indywidualne, ale również całe rodziny, kluby sportowe i organizacje z terenu gminy. Trasę pokonało już m.in. kilkunastu zawodników piłkarskich z klubu Mustang Ostaszewo.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *