W gminie Lubicz może wyrosnąć farma fotowoltaiczna

Box2 Lubicz Wiadomości
fot. Internet

Toruńskie Wodociągi chcą wydzierżawić teren przy stacji uzdatniania wody Drwęca – Jedwabno w gminie Lubicz pod budowę farmy fotowoltaicznej. Wodociągowcy liczą, że dzięki temu mniej będą płacić za prąd.

Jeszcze do niedawna Toruńskie Wodociągi szukały inwestora, z którym chciały wspólnie wybudować farmę fotowoltaiczną w Lubiczu Dolnym – na terenie stacji uzdatniania wody przy ujęciu Drwęca – Jedwabno. Firmy nie było jednak zainteresowane także współpracą. Szacunkowe koszty nie były małe – kompleks miałby kosztować ok. 20 mln zł.

REKLAMA

Toruńscy wodociągowcy zdecydowali się na inne rozwiązanie. Szukają teraz firmy, która wydzierżawi od nich grunty i na swój koszt uruchomi farmę fotowoltaiczną. A wyprodukowany prąd będzie sprzedawać Toruńskim Wodociągom. Miejska spółka zamieściła ogłoszenia w tej sprawie w ogólnopolskiej prasie.

– Rozeznajemy rynek. Na oferty od firm czekamy do końca listopada – mówi Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. – Dzięki takiemu rozwiązaniu mielibyśmy dostęp do tańszej energii elektrycznej, a dzierżawca – dobrego, solidnego i dużego odbiorcę prądu. Zapotrzebowanie na prąd w stacji uzdatniania wody Drwęca – Jedwabno jest duże, sięgające ponad jednego megawata.

Skąd w ogóle ten pomysł? Wodociągowcy chcą w ten sposób zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Tym bardziej że spółka rozstrzygnęła przetarg na dostawę prądu w 2019 r. i zapłaci prawie 60 proc. więcej niż w tym roku.

Farma fotowoltaiczna pozwoli na obniżenie rachunków. – W momentach, gdy będzie pracować z pełną wydajnością, zaspokoi potrzeby stacji uzdatniania wody – mówi Majewski. – Mogłaby mieć moc trzech megawatów. W godzinach nocnych korzystalibyśmy z sieci energetycznej.

W tej chwili Toruńskie Wodociągi korzystają z energii odnawialnej w oczyszczalni ścieków przy Szosie Bydgoskiej Właśnie teraz powstaje tam kolejny agregat prądotwórczy na biogaz o mocy jednego megawata. Dzięki temu ok. 60-70 proc. energii elektrycznej spółka będzie mieć tam z własnego źródła i – co ważne – całodobowego.

– Mamy duży zbiornik na biogaz, możemy go magazynować i dawać na agregaty, kiedy potrzebujemy prądu – mówi Majewski i zaznacza, że największe zapotrzebowanie na energię w przypadku Toruńskich Wodociągów są na dwóch obiektach – stacji uzdatniania wody Drwęca – Jedwabno i oczyszczalni ścieków.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.