W gminie Łubianka stanie bożonarodzeniowa szopka

Box1 Łubianka Wiadomości
Fot. BCK Łubianka

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Miasta i wsie w całej Polsce przystrajane są z tej okazji. Świąteczny klimat będą mogli także poczuć mieszkańcy gminy Łubianka, gdyż przed Biblioteką – Centrum Kultury stanie bożonarodzeniowa szopka.

Pracownicy Biblioteki – Centrum Kultury Łubianka każdego roku aktywnie uczestniczą w świątecznym przystrajaniu gminy i organizowaniu bożonarodzeniowych wydarzeń. Tradycją była m.in. „gminna choinka”, czyli przedświąteczne spotkanie z mieszkańcami w niedzielę poprzedzającą Wigilię. Dzieci przy tej okazji zawsze dostawały drobne upominki. Spotkania cieszyły się dużą popularnością, zdarzały się takie, w których uczestniczyło niemal 300 dzieci, nie licząc opiekunów. Tym razem organizacja takiego wydarzenia, z powodów epidemicznych, nie będzie możliwa.

REKLAMA

– Mimo tego chcieliśmy w jakiś sposób uczcić zbliżające się święta. Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby mieć u nas szopkę bożonarodzeniową z prawdziwego zdarzenia – mówi Danuta Kwiatkowska, dyrektorka BCK w Łubiance. – Będzie to pierwszy rok szopki, ale postanowiliśmy, że stanie się ona nową tradycją w naszej gminie. Mamy plan, aby co roku ją ulepszać.

Nad szopką pracują pracownicy BCK przy współudziale mieszkańców i pracowników Urzędu Gminy. Szopka będzie miała wymiary ok. 3 x 6 m. 

– Będziemy chcieli oddać staropolski charakter szopki – dodaje Danuta Kwiatkowska. 

Dach będzie kryty strzechą, a sama konstrukcja zostanie wykonana z drewnianych desek, tzw. obladrów. Pojawią się także imitacja nieba, duża ilość siana i słomy oraz obowiązkowa choinka z lampkami. Nie zabraknie tradycyjnych elementów, czyli postaci świętej rodziny, aniołów i zwierząt. Rekwizyty, które znajdą się wewnątrz szopki, będą przedmiotami przekazywanymi przez mieszkańców. Wykonawcy planują także małą niespodziankę. 

– Chcemy, aby w szopce pojawiły się elementy charakterystyczne dla naszej gminy. W tym roku pojawi się w niej wiatrak, nawiązujący do wiatraka bierzgłowskiego – podsumowuje Danuta Kwiatkowska. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców do oglądania. Niestety, nie damy rady zorganizować koncertu, ale nie zabraknie kolęd puszczanych z głośników.

Mieszkańcy będą mogli podziwiać szopkę przed BCK w Łubiance od 24 grudnia 2020 r. do 10 stycznia 2021 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *