W gminie Czernikowo ruszy klub dla seniorów. Kiedy?

Box2 Czernikowo Powiat toruński
To już pewne, że Klub „Senior+” powstanie. Wójt Tomasz Krasicki odebrał w Urzędzie Wojewódzkim promesę na ministerialną dotację. (fot. nadesłane)

W przyszłym roku ruszy klub dla osób powyżej 60. roku życia. To odpowiedź na potrzeby seniorów, których w gminie jest coraz więcej.

– W ramach przedsięwzięcia przywrócona zostanie świeżość i funkcjonalność Centrum Integracji Kulturalnej (dawne Gminne Centrum Informacji) – informują urzędnicy. – Pomieszczenia nowo utworzonego w tym obiekcie Klubu Seniora zostaną przemalowane, a toalety wyremontowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Remontowy „lifting” obejmie także podjazd dla niepełnosprawnych oraz instalację elektryczną. Największą metamorfozę przejdzie pomieszczenie kuchenne, gdzie w miejsce starych, zniszczonych mebli zamontowana zostanie nowoczesna zabudowa stała.

REKLAMA

Na realizację przedsięwzięcia udało się pozyskać ok. 81 tys. zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To dopiero pierwszy etap projektu – gmina ma zamiar złożyć wniosek o kolejną dotację, tym razem na funkcjonowanie klubu.

– Jak w całym kraju, społeczeństwo naszej gminy się starzeje, więc zainteresowanie ofertą skierowaną do seniorów na pewno będzie duże – mówi Maria Sztuka, kierownik GOPS-u. – Na koniec 2018 r. gmina Czernikowo liczyła 9102 mieszkańców. W tej liczbie 1735 to osoby powyżej 60. roku życia – a więc aż 19 proc. ogółu mieszkańców. Sądzimy, że klub w Czernikowie będzie pierwszym takim miejscem, które zapoczątkuje powstanie kolejnych, w innych miejscowościach. Nie ulega wątpliwości, że zapotrzebowanie na tego typu działalność w gminie jest – dodaje Maria Sztuka.

Czernikowski Klub „Senior+” ma rozpocząć swoją działalność w pierwszym kwartale przyszłego roku. Działalność klubu polegać będzie na motywowaniu seniorów do działań na rzec samopomocy i działań woluntarystycznych na rzecz innych. Na początku uczestnicy spotykać się będą 3 razy w tygodniu. W ramach zajęć przewidziane są m.in. spotkania z lekarzami specjalistami, pogadanki prozdrowotne, wyjazdy na wycieczki czy seanse filmowe, nauka tańca, najogólniej mówiąc – ciekawe spędzanie czasu. Klub odegra też ważną rolę aktywizacyjną i integracyjną, przeciwdziałając powszechnemu wśród osób starszych poczuciu odizolowania i samotności. Niewykluczone, że uczestnicy nawiążą nowe, cenne dla nich znajomości, które przeniosą się na grunt prywatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *