W gminie Chełmża trwają projekty aktywizujące mieszkańców

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

Zajęcia z samoobrony, zajęcia sportowe, pikniki i wycieczki – w gminie Chełmża trwają projekty aktywizujące mieszkańców zrewitalizowanych terenów. Na ich realizację przyznane zostały granty w ramach projektu „Lokalne Ośrodki Włączenia Społecznego Ziemi Gotyku”.

Projekty wystartowały na początku czerwca. Możliwe były dzięki finansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność). Do tej pory korzystali z nich już mieszkańcy Zalesia i Kończewic, dla których jest to druga edycja projektów. W tym roku do uczestnictwa dołączyło również Mirakowo.

REKLAMA

Najwięcej, bo 20 uczestników, bierze udział w projekcie realizowanym w Kończewicach. Tam spotkania odbywają się na placu rekreacji z miasteczkiem rowerowym. Po 15 osób zrekrutowano z kolei w Zalesiu i Mirakowie. W tej pierwszej miejscowości zajęcia odbywają się w centrum wsi. W drugiej – w świetlicy wiejskiej oraz plenerowo, na zrewitalizowanym terenie znajdującym się przy tamtejszym pałacu. Rekrutacją osób do projektów zajął się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży. 

Tym, co wyróżnia wspomniane projekty, jest ich charakter. Zajęcia mają rodzinny klimat, w czym pomaga ich międzypokoleniowość – znajdziemy tam zarówno młodszych, jak i starszych. Same zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Uczestnicy korzystają z zajęć z animatorem, ale mają również do dyspozycji szereg zajęć dodatkowych. Zajęcia z samoobrony, sportowe, rękodzielnicze, czy z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to tylko niektóre z form aktywnego spędzania przez nich czasu. W Mirakowie czekają nas dodatkowo zajęcia kulinarne i fotograficzne, których zwieńczeniem będzie profesjonalna sesja fotograficzna. Będzie również możliwość spotkania się ze specjalnie zatrudnionym na potrzeby projektu psychologiem, zarówno w trakcie zajęć grupowych, jak i indywidualnie.

Uczestnicy projektów ze wszystkich trzech miejscowości będą mieli ponadto możliwość wzięcia udziału w dwóch wycieczkach. W lipcu planowane jest odwiedzenie Szkoły Leśnej na Barbarce, natomiast w sierpniu grupa udać się ma do kina. 

W Mirakowie w ramach projektu zakupione zostały zestawy gier planszowych, a także stół do gry w piłkarzyki. W planach jest również kupno dwóch aparatów fotograficznych na potrzeby wspomnianych wcześniej zajęć. W Kończewicach i Zalesiu natomiast wzbogacono wyposażenie, które pozostało z udziału w projektach w zeszłym roku. Spotkania odbywają się z uwzględnieniem wszystkich wymogów sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa. Punkty spotkań uczestników zostały zaopatrzone m.in. w środki do dezynfekcji, a także ochronne maseczki. Realizacją projektów zajmują się chełmżyński GOPS wraz z Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *