W gminie Chełmża powstaną Kluby Seniora

Box2 Gmina Chełmża
fot. Pixabay.com

W gminie Chełmża powstaną Kluby Seniora. W czterech miejscowościach łącznie 40 osób skorzysta ze zorganizowanych zajęć o bardzo szerokim zakresie. W planach m.in. zajęcia kulinarne, sportowe, a także wycieczki.

„Aktywni Seniorzy w Gminie Chełmża” to projekt mający na celu wsparcie poprzez usługi opiekuńcze seniorów, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W ramach projektu zawiązane zostaną cztery Kluby Seniora. Bielczyny, Dziemiony, Dźwierzno i Kiełbasin to miejscowości, w których najstarsi mieszkańcy gminy znajdą coś dla siebie. Aby dołączyć do klubu, trzeba mieć ukończone 60 lat. Każdy z klubów liczyć będzie 10 członków – 8 kobiet oraz 2 mężczyzn. Łącznie w projekcie wezmą udział 32 kobiety i 8 mężczyzn. Realizacja projektu trwa od początku września i potrwa do 29 listopada przyszłego roku. 

REKLAMA

Obecnie trwa nabór do projektu. Pierwszeństwo udziału mieć będą ci, których dochód nie przekracza 150 proc. kryterium dochodowego. Kryterium dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 1 051,50 zł, a w przypadku rodziny – 792 zł na osobę. O koszty związane z dołączeniem do Klubu Seniora nie trzeba się jednak martwić. Udział w projekcie jest całkowicie darmowy. 

W ramach działalności klubów seniorzy będą mogli liczyć na wiele aktywności. W planach m.in. zajęcia kulinarne, florystyczno-rękodzielnicze, z nauki tańca, z animatorem czasu wolnego, spotkania z pielęgniarką, indywidualne i grupowe porady psychologa, a także zajęcia sportowe. Chętni będą mogli również liczyć na warsztaty z zakresu wizażu z udziałem fryzjera, kosmetyczki i wizażystki. Lubiący podróże skorzystać będą mogli natomiast z wycieczek do Torunia, Bydgoszczy i Lubostronia. Projekt zakończony zostanie imprezą, która podsumuje czas spędzony przez seniorów w klubach. Zajęcia będą odbywały się dwa razy w tygodniu i trwać będą po 4 godziny. Udział nie jest obowiązkowy – o tym, w jakich zajęciach weźmie się udział, decyduje się samemu. Na uczestników na miejscu czeka m.in. bufet kawowy, a organizatorzy zapewniają ze swojej strony wyposażenie i materiały do zajęć oraz opiekę wolontariusza. 

Aby do Klubu Seniora dołączyć, należy dostarczyć wypełniony formularz zgłoszeniowy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, który jest realizatorem projektu. Zgłaszać się można również mailowo, drogą pocztową lub nawet telefonicznie. Formularze dostępne są w Biurze Projektu w chełmżyńskim GOPS-ie przy ul. Paderewskiego 11, a także na stronie internetowej Urzędu Gminy. Aby zgłosić się telefonicznie, należy kontaktować się pod nr tel. (56) 675 60 19 lub 535 885 037. Całkowita wartość projektu sięgnęła blisko 300 tys. zł, z czego prawie 250 tys. zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.