W gminie Chełmża jest problem z biegającymi luzem psami

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
Właściciele psów mają też wiele obowiązków. Niewiedza może nas drogo kosztować, fot. Pixabay.com

Mieszkańcy gminy Chełmża korzystający z uroków rekreacji i odpoczynku na świeżym powietrzu – biegający, jeżdżący na rowerach lub rolkach – w ostatnim czasie zaczęli narzekać na biegające luzem i ujadające psy.

Urząd Gminy Chełmża wyszedł naprzeciw temu problemowi i rozpoczął akcję edukacyjną, która przypomina, że właściciele czworonogów mają też wiele obowiązków. Niewiedza w tym przypadku może nas drogo kosztować.

REKLAMA

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy, co może grozić im, jeśli nie dopilnują swojego czworonożnego domownika.

– Posiadanie zwierząt wiąże się z szeregiem obowiązków, które nakłada na nas prawo. Aby uniknąć wchodzenia z nim w konflikt, warto zapoznać się z przepisami, które je regulują – przypominają urzędnicy z Urzędu Gminy Chełmża.

Do obowiązków właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe należy: stały i skuteczny dozór, niewprowadzanie ich na tereny placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci, kąpielisk oraz na tereny objęte zakazem na podstawie odrębnych przepisów. Kiedy pies może biegać bez uwięzi? Na terenach zielonych wyłącznie w sytuacji, gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad ich zachowaniem (nie dotyczy to ras uznanych za agresywne).

Warto pamiętać, że psy mogą biegać samopas na naszej posesji tylko, gdy jest ona ogrodzona w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający samowolny dostęp osób trzecich. Należy także odpowiednio oznakować nieruchomość tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem.

Urząd gminy przypomina też o obowiązku usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez czworonogi. Dotyczy to zarówno obiektów, jak i terenów publicznych, w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach czy terenach zielonych. Ponadto właściciele nie powinni dopuszczać do zakłócania ciszy i spokoju przez zwierzęta.

Obowiązkowe są szczepienia ochronne psów przeciwko wściekliźnie. Należy to zrobić nie później niż miesiąc od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia oraz powinno być powtarzane co roku.

Musimy też pamiętać o zapewnieniu odpowiednich warunków dla czworonogów. Pomieszczenia przeznaczone dla nich muszą chronić je przed zimnem, upałem i opadami atmosferycznymi. Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę i stały dostęp do wody. W przypadku, gdy pies jest utrzymywany na łańcuchu (nie można tego robić dłużej niż 12 godzin na dobę), jego długość nie może być krótsza niż 3 m.

Osobie, która nie zachowała ostrożności przy utrzymaniu zwierzęcia, grozi kara ograniczenia wolności, grzywna do 1 tys. zł bądź kara nagany. Przypadki pogryzień przez psy powinny być zgłaszane na policję. Warto też pamiętać, że zwierzęta pozostawione bez opieki mogą zostać schwytane i przewiezione do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Koszty ich schwytania, dowozu, utrzymania i ewentualnego leczenia w tym przypadku ponoszą właściciele.

Pojawienie się bezdomnych zwierząt na terenie gminy Chełmża lub ataki psów na pieszych i rowerzystów należy zgłaszać w referacie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska lub telefonicznie pod tel. 56 675 60 76 wew. 54 lub 739 000 119.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *