W Czernikowie powstaje żłobek

Box2 Czernikowo Wiadomości

W Czernikowie powstaje żłobek. Budowany jest w miejscu budynków po starym posterunku policji, które zostały rozebrane. Nowoczesny obiekt z ekologicznymi źródłami ciepła zostanie oddany do użytku już w sierpniu.

Dokumentację inwestycji wykonało biuro projektowe z Poznania, co pochłonęło prawie 80 tys. zł. Na bazie projektu można było skierować wniosek o dofinansowanie ze środków wojewódzkich.

REKLAMA

– Jeszcze nie tak dawno perspektywa budowy żłobka w gminie wydawała się bardzo odległa, a w opinii niektórych nawet niemożliwa. Dziś rodzice niemowląt i osoby planujące założenie bądź powiększenie rodziny mogą dzień po dniu podziwiać postęp robót budowlanych – mówi Przemysław Pujer z Urzędu Gminy Czernikowo.

Żłobek będzie dwukondygnacyjnym budynkiem. Znajdą się w nim dwie duże sale pobytu dziennego, a także szatnie, sanitariaty, kuchnia, magazyn oraz pomieszczenia socjalne, pedagogiczne i techniczne. Przed budynkiem powstanie parking, plac zabaw i przestrzeń tarasowa. Wykonawca nie zapomni o zagospodarowaniu zieleni. W nowym żłobku zostaną wykorzystane nowoczesne źródła energii, czyli panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Inwestycja wraz z nadzorem budowlanym pochłonie ponad 4 mln zł, z czego 2,8 mln zł zostanie dofinansowanych ze środków zewnętrznych. Dodatkowe dofinansowanie budowy żłobka w kwocie 1,2 mln zł przewidziane jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Maluch+”.

– Planujemy też zakupić dodatkowe wyposażenie, takie jak zabawki, pomoce dydaktyczne, nowoczesne urządzenia do edukacji sensorycznej czy sprzęt multimedialny – informuje Tomasz Krasicki, wójt gminy Czernikowo.

Środki unijne pozwolą także na finansowanie bieżącej działalności żłobka przez pierwsze dwa lata jego funkcjonowania. Chodzi tutaj przede wszystkim o wynagrodzenia opiekunów oraz koszty wyżywienia i zakupu materiałów dydaktycznych. 

– Realizacja inwestycji umożliwi rodzicom łączenie życia zawodowego z rodzinnym. W dłuższej perspektywie przyczyni się to do aktywizacji bezrobotnych i biernych zawodowo, a w konsekwencji do niwelowania różnic między obszarami miejskimi i wiejskimi – wyjaśnia Tomasz Krasicki.

Rekrutacja maluchów rozpocznie się na początku maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.